| Lily8 a întrebat:

FUNDA!
Buna.Va rog ma poate ajuta cineva?
Am o stare ciudata.Cand incerc sa ma relaxez, stand culcata pe spate simt ca se incordeaza ceafa si e neplacut dar nu ma doare.Cred ca sunt spasme musculare si incordare, dar nu stiu ce sa fac sa mi treaca.
Am incercat sa masez asa cu mana dar nu e suficient.
Ce as putea sa mai fac?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| pietrean a răspuns:

Stresul,cred ca este de vina! Incearca sa te relaxezi:fa un dus cald,tinand jetul de apa sa curga pe ceafa, bea o cana de ceai de tei sau valeriana(calmant,induce somnul) impreuna cu paducel(scade tensiunea chiar si cea nervoasa), fa intuneric in camera, stinge TV-ul, calculatorul, incearca sa nu te mai gandesti la nimic si incerca sa dormi. Evita situatiile stresante, obositoare!

3 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna!
Incearca sa ai o pozitie dreapta a spatelui tot timpul.
Chiar si pe strada cand mergi, stai pe scaun la birou, sa ai o pozitie corecta.
Ai putea sa vizitezi si un ortoped.
Te pup!

| Rockefeller a răspuns:

Te doare pentru ca ai stat "cocosata", si eu patesc adesea cand stau la pc cocosat si dupa ies afara, imi indrept coloana si incepe sa ma doara.Gandeste la altceva si durerea trece de la sine

| Lily8 explică:

Nu ma doare, repet.Doar cand incerc sa ma relaxez simt ca se incordeaza.