| anonim_4396 a întrebat:

Funda! ce riscuri sunt atunci cand iti albesti dintii?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
15 răspunsuri:
| FlorinDiablo a răspuns:

Depinde cu ce ii albesti daca ii albesti cu ultra sunete nu ai nici o problema cu ei daca ii albesti prin polish se subtiaza smaltul

| sunshine939 a răspuns:

Buna.eu mi i am albit acum 3 ani.la stomatolog.nu am patit nimic un an de zile. apoi au incepu durerile..numai pot bea rece.cald.sau dulciuri..sunt foarte sensibili.atat de tare incat am impresia k daca musc dintr un mar o sa mi ramana dantura acolo.IN schimb avantajele ar fi k ai o dantura de invidiat.si se merita iese in evidenta.si toata lumea imi spunea.insa nu fa asta decat daca ai neaparata nevoie. pupici

| zahy a răspuns (pentru sunshine939):

Ce ma bucur laughing)))

| BruneTTe a răspuns (pentru sunshine939):

Dar cum anume i-ai albit, de ai problemele astea? Inteleg ca la stomatolog, dar cum anume? Prin ce procedeu? Cu laser sigur nu, ca nu ar fi trebuit sa ai problemele astea. Mersi!

| sunshine939 a răspuns (pentru BruneTTe):

Pai amesteca ea o pasta care nu stiu ce substante contine.si care ti o aplica pe dinti si trebuie sa stai 30 de minute insa eu am stat decat 15 pentru ca imi venise rau.iti da cu un gel la baza gingiilor ca altfel ti o arde.de exemplu mie mi a atins intr un loc gingia solutia aia si mi a ars o.bine k e ff mic abia se observa...

| zahy a răspuns:

Unpic cam grav, vei face riduri, incercand sa ii faci mai des vizibili

| XxBlueRosexX a răspuns:

Se slabeste smaltul si devin foarte sensibili sau poti face gingivita serioasa...iar mai tarziu cand vei mai crest pot cadea

| SentimentalConsil a răspuns:

Conform Institutului National in problemele Cancerului din SUA, fluorul in exces este cancerigen. Studii recente arata ca acesta provoaca cancer osos si ingerarea lui creste riscul imbolnavirii de toate tipurile de cancer cu 5%
Petele opace de pe dinti si cele maronii aparute din cauza fluorului, se numeste Fluoroza. Aceasta boala afecteaza 1 din 5 copii americani dar este foarte rar intalnita in California. California este statul in care mai putin de 16% din locuitori consuma apa fluorurata artificial
Fluorul nu reduce numarul cariilor dentare. Aparent, acestea sunt determinate genetic, dar de fapt, ele tin de nivelul educational si economic al parintilorNu s-a gasit nici o legatura intre nivelul de fluor din apa si cariile dentareFluorul este foarte toxicAcademia Internationala de Medicina si Toxicologie a clasificat fluorul ca fiind un medicament neaprobat in ceea ce priveste folosirea lui in profilaxia dentara datorita toxicitatii sale mari.Bomboanele, tabletele sau vitaminele care contin fluor in orice forma - nu au fost aprobate niciodata de catre Ministerul alimentatiei (FDA) din SUA. (este o lege data inca din 1938). Asta inseamna ca FDA nu are nici o dovada cum ca ingerarea unei cantitati suplimentare de fluor este sigura pentru sanatate.Descoperirea alarmanta cum ca prescrierea fluorului nu a fost niciodata aprobata a fost anuntata in 1993 de catre John Kelly. Ca urmare a cercetarilor sale, s-a descoperit faptul ca nici FDA nici Institutul National de Cercetari in Domeniul Dentar din SUA, nici Academia de Stomatologie Pediatrica din America nu au nici un fel de dovezi in legatura cu siguranta administrarii fluorului in ceea ce priveste sanatatea sau, mai mult decat atat, nu exista dovezi cum ca acesta este eficient

| Maysa a răspuns:

Bună
Există riscul de a distruge smalţul, mai ales dacă vrei să foloseşti sare. Există riscul de a te durea dinţii - nu vei mai putea bea rece sau cald.
Există riscul de a slăbi dinţii, adică să-i faci mai sensibili, ceea ce nu e bine.
Te-aş sfătui să nu încerci să ţi abeşti.

| MauiStatue a răspuns:

E bine sa te speli cu o pasta de dinti care contine mult fluor.
Dentistii, folosesc o solutie care contine fluor de 10 ori mai mult decat o pasta de dinti normala. Acea solutie aplicata des, iti macina smaltul. De aceea e bine sa faci un astfel de tratament cat mai rar.

| MrHeadshot a răspuns:

In zilele noastre, exista pe piata o multitudine de sisteme destinate albirii dintilor - printre ele se numara pastele de dinti speciale, gelurile, benzile sau agentii de albire obtinuti direct de la dentist.

Albirea dintilor este in principiu recomandata persoanelor care au dinti sanatosi - care nu au fost deci supusi multor tratamente - si gingii fara probleme. Hipersensibilitatea dentinara si dintii cu fluoroze sunt contraindicatii ale albirii dentare.

Ea nu este recomandata nici pacientilor cu explozii carioase. "Candidatii" ideali sunt cei care vor sa scape de petele galbene de pe dantura. Cu toate acestea, procedura nu este indicata tuturor!

| MirunaSunrise a răspuns:

Distrugerea smaltului, si eu am vrut sa-mi albesc dintii dar dentistul meu a spus ca nu e tocmai sanatos aparand probleme grave in viitor cum ar fii...sensibilitatea lor, te vor durea dintii cand vei bea ceva cald sau rece.

| Ann17 a răspuns:

Daca iti albesti dintii o sa te bucuri de ei primele zile si dupa aceea incepe distrugerea smaltului si dintii devin foarte sensibili si iti pot pica.Eu ti-as sugera sa nu faci prosia asta. Fundaa

| missbobo a răspuns:

Distrugi smaltul...sau ceva de genu... oricum nu e de binehappy

| iuliaadriana a răspuns:

Iti devin mai sensibili la rece
si depinde prin ce metoda vrei sa ii albesti si daca iti faci detartaj inainte sa fie facut prin ultrasunete si nu prin vechile metode care strica smaltul dintilor