| SkaterBaa a întrebat:

FUNDA
Intr-o luna am banchetul si as vrea sa scap de cearcane.
La mine cearcanele-s ceva obisnuit... nu imi trec de la somn... pur si simplu daca ma culc mai devreme noaptea nu adorm si stau in pat pana la o anumita ora cand atipesc happy
Ce as putea face sa imi treaca?
Mentionez ca sunt baiat si nu vreau sa folosesc anticearcan happy
Am auzit ca ar fi ceva "smecherii" cu pliculete de ceai sau ceva in genu?happy Vreau detalii. mersi happy

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| zuzualina a răspuns:

Da, pliculețe de ceai rece aplicate pe ochi sau felii de cartof (crud) ori castravete.

4 răspunsuri:
| Dimineata a răspuns:

Aplica feli de castraveti sau cartofi cruzi seara, lasa sa actioneze cateva minute. Din cate stiu se face de 3 ori pe saptamana; Dar totusi informeaza-te inainte. Bafta!

| maryan1997 a răspuns:

Taie-ti niste feli de castraveti si pune-ti acolo

| KristinnaKr a răspuns:

Nu doar somnul contribuie la formarea cearcanelor! ci si statul cu ochii in calculator sau in telefon ori schimbarea luminiozitatii prea bruste. adica stai pe intuneric foarte mult, air la un moment dat iesi la o lumina foarte puternica. Da! unele dintre aceste "smecherii" sunt foarte eficiente. ca de exemplul feliile de cartofi pe ochi, dar in timp ce ajuta la disparitia cearcanelor pot fi si un bun medicament! ajuta la durerile de ochi sau cap! succes!

| pisicutzaPOKERITZA a răspuns:

Pai da! E o smecherie cu pliculetele de ceai dar e un pic feminina(un pic). Stiu doua modalitati ca sa scapi de cearcane:
1. Fa un ceai de musetel fara zahar (cam 2 pliculete la o cana de 200ml). Dupa ce il iei de pe foc puneti un prosop cu apa calda pe ochii. In timp ce ai prosopul pe ochi asigurate ca ceaiul este acoperit. Dupa 5 minute ia-ti prosopul si pune-l in apa rece apoi baga capu in aola cu ceai, dar vezi si tu sa nu te arzi! Dupa pune prosopul rece pe ochi.
2. Dimineata ia 2 servetele si pune-le apa cald apoi pe ochi. Apoi ia alte 2 servetele si pune-le in apa rece si apoi punele pe ochi. Lasa 10 minute fiecare servetel( adica doua 10 minute/ calde, doua 10 minute/ rece)
Cam atat!
P.S. Distractie placuta la banchet!