| anonim_4396 a întrebat:

Eu mai mereu imi stric somnul vara sau cand se apropie vara si nu prea stiu ce sa fac, nu mi se face somn, uneori cand ma pun sa dorm dureaza foarte mult pana adorm sau chiar deloc, am stat de mai multe ori si 2 ore incercand sa adorm dar fara rezultate, doar simteam ca aproape atipesc dar nimic mai mult, ma trezesc după ora 11 sau daca ma trezesc mai devreme stau o ora/doua si ma pun iar la somn pentru ca mi se face somn, incep sa cred ca cel mai eficient lucru este sa iau pastile pentru somn. Si vara trecuta am avut probleme cu somnul si ca sa mi-l repar, am stat treaza o zi dupa ce ar fi trebuit sa ma trezesc, noaptea cand trebuia sa dorm si inca o zi dupa ce ar fi trebuit sa ma trezesc, nu a fost chiar asa grav, simțeam doar putin ca ochii trebuie odihniți dar in rest nimic. Mai mult ca sigur a functionat pentru ca atunci cand s-a facut seara(dupa o zi, o noapte si inca o zi nedormita) m-am pus la ora 10 sa ma culc si am adormit repede, asa am inceput sa ma bag la somn devreme(au fost suficiente 2 seri si mi-am reparat somnul). Asta am facut si azi, nu am dormit ieri, aseara si nici azi nu voi dormi pana pe la ora 21:30/22 pentru ca ideea este sa mi se faca somn la orice ora la care vreau sa dorm. Credeti ca e foarte grav lucrul pe care l-am facut? Vara trecuta nu m-am simtit rau dupa, v-am zis, doar simteam ca ochii nu sunt odihniti si in rest ma simțeam bine. Daca de data asta nu va functiona vreau sa mai am niste metode pentru a imi repara somnul asa ca va rog din suflet dati-mi niste metode si/sau sfaturi, efectiv nu mi se face somn.

6 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Bea un ceai inainte de somn si vezi cum merge treaba, lasa geamu deschis si pune protector de tantari sau aparat de tantari in priza. Dormi la ora fixa 10pm e bine

| Dalmore a răspuns:

Problema ta e că nu ai activitate. Pune-te pe muncă, să vezi cum pici seara. Dacă nu ai vârsta legală ca să muncești, apucă-te de sport (serios, o plimbărică nu face mare diferență). Nu e normal să stai atâtea zile fără somn, îți distrugi sănătatea. Dacă bei sucuri pline de zahăr sau stai mult cu ochii în ecrane, pot fi și astea motive pentru care ești în priză mereu.

| RKBlue a răspuns:

Petrece timpul pe afara.Cat mai mult posibil.
Gaseste-ti timp pentru exercitii fizice(macar o jumatate de ora) si plimbate pe afara, seara, inainte de culcare.

| CristianaCrss a răspuns (pentru RKBlue):

Eu ies foarte des afara cu prietenele mele si ne plimbam pana ne dor picioarele, alergam, etc

| RKBlue a răspuns (pentru CristianaCrss):

E foarte bine.
Dar ai grija si la alimentatie.De exemplu, evita sa manci dupa 6 seara si bea un pahar cu apa inainte de culcare( pe mine m-a ajutat).

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Sfatul meu este să faci mișcare. Ori la sală, ori să alergi în aer liber. Încearcă să alergi ziua cam o oră pornind de la o alergare ușoară și terminând cu o alergare în viteză. Vei vedea cât de mult te obosește această alergare și te va lua somnul imediat. Incearcă măcar o dată și te vei convinge. happy Fundă?