| bennn a întrebat:

FUNDA! Salut, m-am operat de ampendicita de acum 4 zile, doctorul mi-a spus ca am avut peritonita, dar nu grava.
Vreau sa stiu daca dupa 3-4 luni,o sa mai am probleme in viata?
Toata viata trebuia sa am grija ce mananc de la operatie?
Eu sunt pescar si vara stau mult afara,stau in mult in apa,ma afecteaza asta cu operatia? Si restul anotimpurilor ma duc la peste, o sa am probleme cu acestea daca am facut operatie?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu, nu o sa mai ai probleme daca esti grijuliu in urmatoarele 3-4 luni. Daca tii regim si respecti regulile (sa nu stai in frig, umezeala, etc) cateva luni, te vei vindeca bine si nu vei mai avea niciodata probleme din aceasta cauza, putand duce o viata asa cum iti doresti

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu o sa trebuiasca sa mananci toata viata regim, cateva saptamani si in legatura cu statul in apa, da, e posibil sa iti afecteze, o sa te doara operatia, ar fi ideal ca sa ai grija de ea cel putin 1 an pana va trece spre vindecare completa si dupa aceea iti poti relua activitatile

| Kriss96 a răspuns:

Nu iti face griji. Operatia aceea ai facut-o tocmai ca sa nu mai ai probleme. Ingrijeste-te in astea 3-4 luni dupa operatie si va fi bine. Regim nu trebuie sa ti toata viata. Tine cat ti-a zis medicul. Vreo 2-3 luni e suficient. Iar statul in apa si in umezeala nu cred ca te vor afecta. Operatia se vindeca in cateva luni. Dar ai grija sa eviti apa in urmatoarele 3-4 luni.

| genTlemeNNN a răspuns:

Daca ai fost operat, nu te ingrijora pentru. viitor deoarece nu vei mai avea de aface cu ea. Doar prima luna sa fii atent la ce mananci si sa nu alergi sau alte chestii din acestea.

| NoobCaNoob a răspuns:

Si eu mam operat de ampendicita acum 5 zile.Nu,dupa 3-4 lunii vei fii ok, si daca ti-a facut operatie de ampendicita vei obosii mai greu