| CocoM a întrebat:

FUNDA SI VOT!
Hei, vreau sa stiu daca boala alzheimer poate aparea la oamenii peste 50 de ani si ce simptome are :-)

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| M a răspuns:

Apare mai ales la pers. de varsta inaintata
Simptome cognitive
Tulburări de memorie: dificultatea de a-şi reaminti informaţii anterior învăţate şi imposibilitatea de a acumula informaţii noi. Primele care se pierd sunt evenimentele recente, în timp ce amintirile vechi pot fi conservate.
Tulburări de vorbire: bolnavul nu îşi mai găseşte cuvintele, chiar pentru noţiuni simple.
Incapacitatea de a efectua diferite activităţi motorii coordonate: bolnavul "nu mai ştie" cum să se îmbrace adecvat, cum se descuie uşa cu cheia etc.
Imposibilitatea de a recunoaşte, identifica şi denumi obiecte uzuale.
Tulburări ale funcţiilor de organizare a activităţilor zilnice, incapacitatea de a lua decizii.
Probleme legate de gândirea abstractă, tulburări de calcul, dezorientare temporală şi spaţială, pierderea iniţiativelor.
False recunoaşteri: la început dificultate în recunoaşterea fizionimiilor cunoscute, urmată de identificări eronate, care pot provoca stări de anxietate.
Aceste simptome se caracterizează printr-un debut gradat, bolnavul dezvoltă anumite strategii pentru a-şi disimula dificultăţile, pentru un anumit timp îşi păstrează o "faţadă" înşelătoare, declinul însă se agravează progresiv.
[modificare]Simptome non-cognitive
Agitaţie şi agresivitate fizică sau verbală.
Tulburări psihotice: halucinaţii, de obicei vizuale, idei delirante (de persecuţie, de gelozie, de abandon etc.).
Tulburări ale dispoziţiei afective: în principal depresie şi anxietate, mai rar stări de euforie exagerată.
Tulburări ale comportamentului alimentar: reducere sau creştere exagerată a apetitului, alimentaţie neîngrijită, ingerare de substanţe non-alimentare.
Dezinhibiţie sexuală: comentarii pe teme sexuale, gesturi obscene, mai rar agresivitate sexuală.
Incontinenţă urinară şi pentru materii fecale, satisfacerea nevoilor fiziologice în locuri neadecvate sau în prezenţa altor persoane.

4 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Boala Alzheimer apare. de obicei, la persoane intre 45 si 75 de ani. Se manifesta la inceput prin tulburari de memorie si confuzie. Cel mai adesea, pacientul are momente in care nu-si aminteste unde se ducea sau care este drumul spre punctul dorit. Apoi incepe sa se rataceasca si sa uite persoanele cunoscute. De asemenea, in faze mai avansate, uita cati ani are si poate pretinde ca are alta varsta, alt statut marital (sunt adolescenta, nu sunt maritata, nu am copii).

| Silviu123456 a răspuns:

Da poate aparea la oameni peste 50 de ani si principalul sintom este tulburare de memorie

| 4ndr3i a răspuns:

Da asa e, daca te uiti la Grey `s anatomy, mama lui Grey este un exemplu bun (Ellis Grey)

| CocoM explică (pentru 4ndr3i):

Am vazut serialul... Si intr-un final a murit laughing