| angel22 a întrebat:

FUNDA + vot cel mai bun rasp... Deci, acum cateva saptamani am avut varicela, si mi-au ramas pe fata ceva cicatrici (gropitze) de la bubitze, sunt chiar pe frunte si nah...Multi zic ca nu vor trece, si am vazut la cineva care a avut varicela acum 10 ani, si are si acum cicatricile sad. stiti ceva solutii pentru asta?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| yaVanilla a răspuns:

De regula, varsatul de vant nu prea lasa cicatrici ci doar o usoara pigmentare, dupa caderea crustelor, care este trecatoare...depinde de nr de saptamani in care ai avut varicela (daca ai avut in jur de 2 saptamani) ---->S-ar putea sa dispara de la sine la 3-4 saptamani de la debut...mai ai rabdare.mai tarziu vei merge sa te vada un dermatolog.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai si eu am avut.varicela sau varsat de vantthinking cred ca e aceeasi chestie.nu conteaza si eu am avut cateva bubite, cojite din alea mai marisoare la glezna si fiindca le-am deranjat si le-am mai rupt si acum mi se mai vede semn putin si asta a fost acum vreo 6 ani cred. Poate ca nu ramanea semn, daca nu le deranjai sau umblai la ele, eu nu stiutiu exact ce sa iti spun, simplu...eu cred ca o sa iti ramana semnele dar in timp peste ani si ani, dupa modul cum o sa te dezvolti o sa iti mai treaca ceva ceva din ele.Dar cu chestia asta poti vedea si parerea unui dr.Succes