| YukyTsukiyomi a întrebat:

Funda + voturi e ceva mai delicat am o prietena care ii este rusine sa intrebe asa ceva dar m-am oferit eu sa o ajut de aceea am sa pun intrebare ei aici. buna am 13 ani si am o mareee problema de cateva saptamani ma mananca vaginul si imi iese o chestie alba (branzoasa) ceva de genul si ma si stura putin... m-am dat u baneocin si mi-a trecut dar nu de tot inca ma mananca si am acea substanta alba branzoasa ce ar putea fi? si ce-as putea face sa scap de ea

P. S nu am intretinut relatii sexuale si menstruatia mi-a venit cealalta lun acum trebuie sa-mi vina pentru a 4 oara in viata mea si nu stiu ma panichez pentru luna asta nu a mai venit va rog spuneti-mi ce este

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Anuska_8824 a răspuns:

Poti sa intri pe un site: http://noifetele.ro/main/home.php
acolo.Vei putea diskuta cu doctori care iti vor raspunde.
Dar.Nu cred ca`i ceva grav.:)

5 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Ai o infectie cu Candida, determinata probabil de un exces de antibiotice. baneocinul doar a agravat infectia, ea a trecut in alt stadiu, si anume cel cronic in care simptomele sunt mai reduse insa efectele asupra organismului mai grave. La varsta ta, o astfel de infectie netratata poate duce la sterilitate definitiva. Trebuie sa discuti cu mama ta si sa mergeti impreuna la medic pentru a-ti recolta din secretie si a-ti da tratamentul potrivit. Cu cat mai repede, cu atat mai bine. Este important sa primesti tratament cat mai repede, fiecare zi conteaza. Perfect ar fi fost sa primesti tratament in primele 3 zile de la debut. Asa te-ai fi vindecat repede si usor si fara sechele.

| CrIsSLoveCristi a răspuns:

Si mie mi s-a intamplat cand am avut 13 ani...cred ca ee ceva normal

big grin

Fundaa?

| adriana543768654567895334 a răspuns:

Este normal sa iti vina asa. pentru ca la fiecare fata le vine aceasta chestie branzoasa laughing. dar cu mancarimea nu stiu ce este ar fi bine sa o intrebi pe mama ta ea stie cel mai bine si a trecut prin asta. daca nu du-te la medic. poate ai o infectie.winking
PaPa PuP

| Amilik a răspuns:

Cel mai bine ar fi sa mearga la un ginecolog. E foarte posibil sa fie o infectie pe care ai luat-o de la closetul de la scoala, dar nu e indicat sa te tratezi fara sa stii ce ai pentru ca poti face mai mult rau decat bine. Poti incerca sa faci bai cu ceai (Branca Ursului) si incearca sa iti schimbi lenjeria in fiecare zi. Sper sa te ajute acest link (cred ca asta e problema desi nu sunt medic ) http://www.farmaciata.ro/index.php?option=com_k2&view=item&id=137&Itemid=15

| llliii a răspuns:

Este ceva normal multe o patim stai linistita si nu te panica o sa iti teaca si de obicei dupa ce iti vine menstruatia de cateva ori o luna stai linistita ca este normai sa se intrerupa...:* succes si calmeaza-te nu este ceva grav