| Elenaa22388 a întrebat:

Mi-e cam rusine sa vorbesc despre asta dar, de ceva vreme, am observat un fel de cosuri in zona intima. Sunt asezate pe labiile mari, sunt multe si mai micute. Nu ma mananca dar, ma doare doar daca incerc sa le sparg. Tin sa mentionez ca am 15 ani si n-am intretinut relatii sexuale. Ma epilez cu lama dar nu foarte des caci ma irit. De unde credeti ca au aparut si cum as putea sa scap de ele?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Incearca sa mentii o igiena cat mai perfecta in intreaga zona vulvo-labial-anala. Pentru spalare si clatire este indicat sa folosesti infuzie de musetel si pe urma sa-ti ungi labiile mari cu un strat foarte fin de crema cu extract de galbenele sau chiar si Fluocinolon N sau Nivea. Cel mai probabil cosurile care ti-au aparut pe labiile mari reprezinta de fapt o eruptie te tip acneic. Multa sanatate!

3 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

La varsta ta, faptul ca inca nu ai avut relatii sexuale, aparatul de ras care il folosesti incearca sa fie unul pentru zone intime, o igiena corespunzatoare, vei scapa de problema asta.

| 1q0p2w9o a răspuns:

De la luatul parului cu lama. Direle de par raman sub piele. Pielea se regenereaza peste ele si dupa, peste cateva zile maxim, parul incepe iar sa creasca si astfel penetreaza pielea de deasupra. Daca vei fi atenta, vei observa ca sub fiecare "cos" pe care il spargi, e un fir de par.