| anonim_4396 a întrebat:

Hei TPU (:
Am 13 ani si deja mi-a venit menstruatia dar luna aceasta nu straight face|
De ce?
*n-am intretinut relatii sexuale*

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
19 răspunsuri:
| Zenithf a răspuns:

Pai inca nu ai ciclul regulat, poate sa vina si la 6 luni odata, apoi cu timpul (in 3-4 sau mai multi ani) sa se regularizeze.
Se poate sa-ti intarzie si din alte cauze, raceala, stres, daca ai slabit mult in ultima vreme, etc.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Bănuiesc că eşti în PRIMUL an de ciclu menstrual, deci, NU ai de ce să te îngrijorezi!

În general, primele 5 menstruaţii întârzie ( uneori chiar şi 3-6 luni, depinde de vârstă ) - dar, cu timpul, cam în decurs de 1 an, se va "regla" cât de cât şi vei avea menstră aproape lunar.

Spre exemplu a 2-a menstruaţie poate întârzia cam 4-6 luni, apoi a 3-a poate veni cam după 3-4 luni, a 4-a cam după 2-3 luni, etc.

Se poate să fie aceeaşi situaţie şi în cazul tău.

NU ai de ce să te îngrijorezi, aceste dereglări hormonale sunt foarte FRECVENTE în primul an de ciclu menstrual.

Toate cele bune.

| h3r a răspuns:

Nu deja, este chiar foarte bine.
Acum că ești domnișoară trebuie să te obișnuiești cu asta.
Vei sta o perioadă bună fără menstruație, deoarece nu este regulată încă.
O să-ți vină, este absolut normal, așa că nu te mai speria.

| AndreeaKsjdj a răspuns (pentru h3r):

Imi venea in fiecare luna iar luna asta -----
Si mi-a venit de acum 2 ani...

| e1xtz a răspuns (pentru h3r):

Diabla asta e dracu gol, iti spun eu.te minte draguta..iti spun eu..mai degraba cred ca mami tau te-a nascut gravida

| e1xtz a răspuns (pentru AndreeaKsjdj):

Ai vazut ca te minte..stiam eu..deci e clar.o sa nasti, ia zi ce iti doresti fetita sau baiat

| h3r a răspuns (pentru AndreeaKsjdj):

Bun, am înțeles greșit prima dată.
Ai luat ceva antibiotice? Sau orice medicament?
Poate doar ți-a întârziat, te-ai răcit jos, infecție, o dereglare hormonală...

Nu-ți face griji, o să-ți vină.
Vorbește și cu mama ta despre asta.

| h3r a răspuns (pentru e1xtz):

Ce te mănâncă pe tine...

| e1xtz a răspuns (pentru h3r):

Daa..probabil..dar n-ai tu remediu de scarpinathappy...trebe sa mai crestihappy

| h3r a răspuns (pentru e1xtz):

Mi-ai cere remediul, din moment ce ai adus vorba de el.

Ei bine, mă mulțumesc cu ce primesc pentru vârsta mea...

| e1xtz a răspuns (pentru h3r):

Muaackk...stiam eu de ce te iubesc

| h3r a răspuns (pentru e1xtz):

Besitos.

| e1xtz a răspuns (pentru h3r):

Pana la urma ne tot lungim aici.da ce facem, ca trebuie sa ajutam fatuca asta sa nasca

| h3r a răspuns (pentru e1xtz):

Nu fi rău, ceapa ta.

| AndreeaKsjdj a răspuns (pentru h3r):

Am avut pneumonie si am luat 3 saptamani antibiotice happy

| h3r a răspuns (pentru AndreeaKsjdj):

CLAR!
Din vina antibioticelor!
Toate pățim asta, deci se mai întâmplă, nu e motiv de îngrijorare.

Repet, vorbește și cu mama ta!
Să te faci bine!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Buna!
Este normal, in general in primii doi ani ciclul menstrual este neregulat.
S-ar putea sa nu ai menstruatie 2-3 luni, iar atunci cand apare, sa dureze o zi sau 10.
Nu te ingrijora! E normal!
Vorbeste cu mama ta acest lucru, sa te lamureasca mai bine.
Te pup!

| e1xtz a răspuns:

E postul pastelui, si in fiecare an o fata ramane gravida de la duh ca fecioara Maria..eu zic sa ii spui lu mami ce-ai patit ca maine poimaine te vede cu burtica mare..si nu stiu cum o s-o scoti atunci

Răspuns utilizator avertizat