| SecretKiss a întrebat:

Fundita! Buna. Vreau o dieta simpla si cat de cat rapida (doua luni). Am 12 ani si 50 de kilograme si 1.61. (nu-mi spuneti ca nu sunt grasalaughing). Ce pot sa iau la scoala (invat dupa-amiaza), sa-mi tina de foame insa sa nu ingrase. Ce alimente sunt minune (?thinking)? nu-mi iau mere si nici rosiilaughing sau legume ori fructe. Dati-mi o micuta dieta, insa care sa nu necesite multe lucruri de facut. Credeti ca e ceva special de "solduri"? UN exercitiu minune de slabit care ar fi? ce credeti? ce trucuri cunoasteti pentru a slabi? Ce sa-mi iau la scoala, sa nu ingrase, insa sa-mi tina de foame toata ziua (mentin ca beau apalaughing vreun' litru) atat trebuie la varsta mea >nu/? in fine. vreau un ajutor, si la cel mai bun dau funda si raman si recunoscatoare.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| ganton a răspuns:

Pai ceva simplu (in sensul ca e destul de comod) ar fi sa renunti la chestiile dulci. Baga mai putine dulciuri (si ma refer chiar putine) la fel si cu sucurile si o sa vezi ca vei mai slabi.

Iar ca sa ai o referinta, sa zicem ca o ciocolatica ROM sa fie maximul de dulce pe o zi laughing. In rest, pe cat posibil renunta la cola si alte sucuri, iar daca o sa faci si ceva miscare (ia-ti gantere d-alea de un kil de la cora/careffour orice supermarket) si cauta pe net "dumbbell exercises" si fa de acolo. Stai linistita ca nu o sa faci muschi, ideea e sa faci efort happy. Succes.

2 răspunsuri:
| Zenithf a răspuns:

Eu iti recomand un site foarte bun unde sa te informezi in privinta dietei: http://www.mypyramid.gov/
La varsta ta nu ar trebui sa-ti faci probleme mari cu greutatea, oricum insa fereste-te de fast-food, dulciuri, saraturi, grasimi. Mancarea de preferinta sa fie preparata prin fierbere sau sub capac decat prajita, si este bine ca sa manci fructe si legume (seminte, nuci s. a.) crude, cel putin 30% din dieta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Fa niste exerciti sau tine o dieta usoara, uite aici ceva www.dietapentrutine.blogspot.com