| wolder a întrebat:

Gastrita se poate vindeca? daca da, cu ce?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
10 răspunsuri:
| Hydrangeaceae a răspuns:

Bună.

Da, gastrita se poate ameliora. Toate bolile pot să dispară dacă sunt descoperite la timp. În cazul tău, trebuie să mergi la medicul de familie pentru mai multe investigaţii. Acesta îţi va da un tratament şi un regim alimentar pe care va trebui să-l respecţi. Am o colegă în clasă, care a avut anul trecut gastrită şi acum nu mai are absolut nimic.

Sănătate!

| wolder explică (pentru Hydrangeaceae):

Am tratament si regim
dar nu cred ca medicamentele sunt pentru a vindeca
sunt pentru a elimina efectele (durere greata etc)

| iQueenB a răspuns:

Si eu am avut gastrita. si inca am pentru ca aceasta nu se vindeca ci ramane in corp dar trebuie sa fi atenta la ce mananci ca se poate declansa oricand dupa ce durerile dispar. Exista medicamente la farmacie. Succes! :*

| wolder explică (pentru iQueenB):

Am medicamente prescrise de medic specialist

| iQueenB a răspuns (pentru wolder):

Atunci este bine. Sa ai grija ce mananci de acum inainte dupa ce iti trece durerea. big grin

| wolder explică (pentru iQueenB):

Tin regim, insa auzisem de un medicament pulbere ce se amesteca cu apa si se bea, care in timp vindeca gastrita... thinking

| iQueenB a răspuns (pentru wolder):

Si eu am luat medicament praf dar doctorul mi-a spus ca nu se vindeca din corp gastrita. a spus ca daca mananc ce trebuie nu o sa mai am dureri. Mult succes! :3

| wolder explică (pentru iQueenB):

Si cum se numeste acel medicament?

| iQueenB a răspuns (pentru wolder):

Chiar nu mai tin minte asta imi pare rau. Funda?big grin

| carboss a răspuns:

Da gastrita se trateaza.Si eu am avut astfel de microb. sfatul meu este ca tu sa mergi la un control sau sa-ti faci un set de analize iar un doctor specialist iti va prescrie o reteta si vei urma tratamentul