| Scarlettt a întrebat:

Gastrita se mai poate vindeca sau trebuie sa tin regim toata viata crying!?crying(

Am a mai avut acum 5 luni dar am crezut ca mi=-a trecut dupa ce m-am externat de la spital! Am 14 ani!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
Abh
| Abh a răspuns:

Ai fost testat pentru Helicobacter Pylori? Fiindca daca ai aceasta bacterie in sange, nu vei scapa de gastrita pana nu extermini bacteria.

| Azµre a răspuns:

Tratament cu Omez + Regin 1 An de zile și trece.

| dragos9234 a răspuns:

Cu un regim bun si medicamentatia corecta vei scapa de gastrita in 6 luni.
Deci da, se mai poate vindeca.

| Kimmy22 a răspuns:

Trebuie sa tii un regim...
Gastrita poate sa dispara la un timp relativ scurt. Pentru tratamentul eficient al gastritei se recomanda schimbari in alimentatia zilnica. Trebuie sa mananci alimente care contin flavonoide, precum: telina, afine si unele ceaiuri. Te-ai mai dus la un control medical? Astept raspuns de la tine si iti doresc multa sanatate! :*

| Issabela26 a răspuns:

Nu gastrita nu trece niciodata(din ce stiu eu ) sie u am gastrita si stiu ca trebuie sa tin regim toata viata...sad din pacate trebuie sa tii regim...

| edy79 a răspuns:

Da, se poate vindeca in cateva luni.

| Anna333 a răspuns:

Eu am scapat in 3 luni. este adevarat ca poate reveni in timp, dar se trateaza. Pentru preveni si sa nu ai probleme omezul este pansamentul perfect.
Gastrita netratata poate da in ulcer care se vindeca mai greu. Acolo tii regim toata viata. Evita mancarurile excesiv condimentate, apa minerala si guma de mestecat si totul va fi bine

| Scarlettt explică (pentru Anna333):

Guma nu folosesc aprooape deloc, n-am mai mestecat una de 3 luni laughing) sau 4. Dar mancarurile imi plc condimentate si apa minerala beau des laughing)! Oricum nu voi tine regim pentru ca nu pot trai cu cartofi fierti, supe si apa plata rolling on the floor)! Si eu am crezut ca am scapat, am avut in aprilie am fost la spital m-a externat am tinut regim 1 saptmana la fel am luat si pastilele!