| arsenia a întrebat:

Glicemia creste si pe baza de stres? se poate sa descoperi ca i glicemia 300 si totusi dupa mai multe investigatii sa se descopere ca nu ai diabet?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
mira
| mira a răspuns:

DA.Am cunoscut pe cineva care, afland ca urmeaza a fi operat pe creier, a intrat int-o stare de stres, incat glicemia i-a crescut brusc. Dupa operatie a revenit la normal. Mira

4 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Da. Dar 300 e mult. Adica stressul trebuie sa fie mare: o operatie, o boala acuta grava.
Imi permit sa-l contrazic pe PC mind: inaintea recoltarii glicemiei poti manca normal, e chiar recomandat, doar in ultimele 4-6 ore nu ai voie sa mananci absolut nimic (doar apa plata ai voie).

Bula
| Bula a răspuns:

Da, posibil!
Dar, inainte de masurarea glicemiei, nu consuma cafea, ceai etc indulcit, cca 24 ore! De asemenea, nu manca nici produse din faina in acest timp.
Si nu strica nici daca iei ceva calmant usor, daca esti prea agitat.

| nicky a răspuns:

Da. In general stresul e cauza multor boli. Dar poti sa-ti repeti glicemia dar inainte cu o zi nu consuma dulce, bauturi carbogazoase, grasimi iar seara mananca putin(inainte de analiza).

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu am glicemia frecvemt 250-300 nu iau nici un tratament insa a inceput sa vad in ceata...