| joghu22 a întrebat:

Da, tot eu!
Ma pune pe gânduri chestia cu "setea excesivă". Diabet nu am cum sa am deoarece am fost vineri la control, glicemia era normala, pancreasul normal, deci asta se exclude. Poate fi și pe baza de stres/anxietate? Ce as putea sa fac sa înceteze aceasta stare? E deranjant. S-a mai confruntat cineva? Mulțumesc. E ultima întrebare de genul.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
13 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Cati litri de apa bei pe zi?
Peste 2-3 litri?
pentru ca atata este limita normala a unui om: 2 litri, iar avra chiar 3 litri.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Dezechilibru endocrin. Analiză de sânge să vezi cum stai cu alți hormoni, împreună cu un endocrinolog.
Până atunci bea apă cu un pic de sare și clorură de Mg în ea, li bicarbonat de sodiu, dar un pic și vezi ce iese.
P

| joghu22 explică (pentru sadrian46):

Mâine dimineața voi fi la analize la sânge. Voi vedea mâine.

| joghu22 explică (pentru sadrian46):

Am făcut analize. Au venit azi. Am glicemia 80, 7, glucoza in sânge negativ. Nu cred ca mai am de ce sa îmi fac griji acumz

| sadrian46 a răspuns (pentru joghu22):

Nu ai motive. Totul este și pare ok.

| anonimg a răspuns:

Corpul cere apă atunci când consumăm carne și alte alimente mai puțin sănătoase: condimente, dulciuri (aici intră și sucurile naturale), murături, prăjeli.
În mod normal trebuie să bem 2 litri de apă/zi lumină (noaptea este exclusă; noaptea nu trebuie să bem apă) dacă nu facem sport. Dacă facem sport trebuie să bem și mai mult.
Corpul nu va mai cere prea multă apă dacă vom consuma la masămai multe verdețuri, crudități necondimentate.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poate nu e excesiva. Câta apa bei zilnic?

| joghu22 explică (pentru anonim_4396):

Nu cred ca depășesc 2l. Beau câte 5 pahare la distanță de 1h-1h30

| anonim_4396 a răspuns (pentru joghu22):

Păi nu e mult deloc. Eu beau 3 litri si nu mi se pare deloc excesiv.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Rinichi?

| joghu22 explică (pentru anonim_4396):

Deci, rinichii, pancreasul, ficatul, tot tot tot sunt in regula, nu mi-a găsit nimic in neregula, ci doar ceva inflamat la ovare pentru care acum iau tratament. Dar in rest, sunt bine cu totul, doar chestia asta cu apa ma supăra.

| anonim_4396 a răspuns (pentru joghu22):

Am vazut pe tlc ceva interesant. Era un om care trebuia sa bea 20 de litrii de apa in fiecare zi ca altfel murea. Era o problema cu controlul apei, avea niste celule senzoriale distruse la rinichi. Poate ai si tu ceva neurologic zic, dar asta in ultimul caz dupa ce nu se gaseste diabet etc

| joghu22 explică (pentru anonim_4396):

Wooo, pana la 20 de litri e cale lunga. Nu depășesc 2l. Nu am nimic, am mai menționat, la rinichi. Am făcut ecografii, am luat glicemia, nimic!