| AvalohAlyn a întrebat:

Gripa porcina face ravagii si in Romania.Toni Tecuceanu actorul care era angajat la Prima Tv a murit din cauza acestei gripe, acestui virus.Intrebarea mea este de ce nu va faceti vaccinul? Tocmai secretarul de stat Adrian Streinu Cercel si-a facut, am auzit ca si Obama si alti multi oameni si nu am auzit ca li s-a intamplat ceva.Nu s-a auzit deloc de vreo afectiune provocata din cauza vaccinului anti gripa porcina dar s-au auzit de multe morti provocare de gripa porcina.Lasati teoria conspiratiei oameni buni si nu va mai luati dupa zvonuri cum ca vaccinul nu ar fi bun.Ganditi-va doar la aceasta statistica:niciun om nu are nimic de la vaccin in schimb multi oameni mor de la gripa.Sanatate.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună.
Te rog frumos poți să-mi dai și mie prospectul acestui vaccin?
Cadrele medicale de la mine de la unitate au răspuns clar și răspicat: nu au primit de la București.
Și vrei să-l fac fără să-i cunosc REACȚIILE ADVERSE?
Hai să fim serioși, i-a lovit deșteptăciunea pe medicii români, extraordinar.
Condoleanțe familie îndurerate.
Pa, pa.

41 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Eu l-am facut cand au inceput sa apara deces la oameni tineri si sanatosi din cauza aestei forme de gripa. Nu am avut reactii adverse semnificative si l-am recomandat si utilizatorilor TPU. Sustin in continuare utilitatea lui.

Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Raspund aici la o intrebare pusa printre comentarii: cei ce vreti sa va vaccinati, mergeti la medicul de familie, va va trece pe o lista, va cere vaccin si in cateva zile va va vaccina.
Nu e nevoie de analize complexe, important e sa nu fi avut reactii alergice la oua sau neomicina in trecut, sa nu aveti febra sau simptome de gripa. In rest, nu sunt alte contraindicatii.
Legiuitoarea, la centrul de vaccinare de la Institutul Matei Bals iti pun la dispozitie prospectul pe hartie. Dar sa stii ca e identic cu cel afisat pe net in linkul dat de Gyzzard.

Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Fiecare centru de vaccinare are un prospect al vaccinului. Nu credeti in minciuni si mistificari, fiindca sunt oameni a caror rautate le permite sa riste viata semenilor lor. Cei care vreti sa va vaccinati si intelegeti importanta acestui vaccin, mergeti la centrele de vaccinare din orasul cel mai apropiat, cereti prospectul, cititi-l, discutati cu medicul sau asistenta de acolo si luati cea mai buna decizie pentru voi. Nu e nimeni obligat sa faca acest vaccin, daca nu vreti, nu-l faceti. Eu v-am prezentat doar parerea mea de medic implicat in aceasta situatie fara precedent in ultimii ani in Romania.

Abh
| Abh a răspuns:

Au mai murit 2 oameni in Mures, unul era asistent la Salvare, celalalt era politist. Nici unul din ei nu s-a vaccinat.Eu m-am vaccinat si credeti-ma ca stau linistita. Voi?

gyzzard
| gyzzard a răspuns:

@Legiuitoarea: Uite prospectul de la cantgrip, vaccinul pentru gripa noua:
http://jurnal.medicalnews.ro/......-prospect/

Voi chiar nu va informati nicioadata?
1) Majoritatea reactiilor adverse se produc in scurt timp, daca trece ceva timp, si nu a aparut nici o reactie adversa minora, sansele ca sa apara una majora dupa ceva timp sunt infime. Mai ales la un vaccin antigripal.
2) Si ministrii sanatatii si Streinu Cercel si orice amarat de pe strada au facut acelasi vaccin. Nimeni nu incearca sa omoare lumea. Vaccinul a trecut prin teste preclinice si clinice inainte sa fie dat pe piata si a trecut si marele test al populatiei (s-au vaccinat atatia oameni fara efecte adverse notabile), si nu a fost evidentiat nici un risc pentru sanatatea oamenilor.
Aratati-mi un studiu real, care sa dovedeasca ca oricare dintre componentele vaccinului e toxic, sau ca exista vreun element care poate sa dea efecte adverse severe dupa mult timp. Elementele virale din vaccin sunt asemanatoare cu cele din vaccinul antigripal sezonier pe care il face toata lumea de o vesnicie.

@geronimo: Daca nu ai alergii cunoscute la componentele din vaccin nu ai nevoie de nici un consult medical anterior vaccinarii. Nu afecteaza in nici un fel functiile vitale ale organismului.

@deejayra: Ca sa iti scada imunitatea ar trebui sa faci multe vaccinuri intr-un timp extrem de mic. Daca o sa te uiti peste timpul de viata al elementelor figurate sanguine o sa iti dai seama ca scaderea imunitatii nu se produce chiar asa de usor, si chiar si in cazuri extreme sistemul imunitar isi revine destul de repede dupa indepartarea cauzei slabirii lui.
Referitor la colegul tau care are durere la locul vaccinarii, cel mai probabil e o reactie cauzata de o tehnica de vaccinare incorecta. Daca ar fi de la vaccin, ori ar avea mana foarte umflata ori ar fi patit alte probleme mai grave.
Durerea de cap, e posibil sa fie de la vaccin, dar improbabil. Oricum exista sanse destul de mari ca sa nu fie legate.

gyzzard
| gyzzard a răspuns:

@Leguitoarea: Daca vrei prospectul care insoteste vaccinul, ti-l pot oferi cand vrei. Eu stau in Bucuresti, pentru alte orase e mai greu.
Prospectul, vaccinului facut de Insitutul Cantacuzino este acesta pe care ti-am dat link. Oricum, pot sa ti-l dau si in format printat.
Oricum, daca vrei sa iti faci vaccinul, poti sa ceri prospectul inainte de a te vaccina de la oricare doctor/centru inclus in programul de vaccinare.
Orice doctor de familie e obligat de lege sa isi procure dozele de vaccin de la unitatea sanitara responsabila de distribuirea medicamentelor in judet. Daca doctorul tau nu a primit si nu stie nimic despre vaccin, atunci e o mare problema, si iti recomand sa iti schimbi doctorul.

@nebundupatine: Vaccinul este facut de Insitutul Cantacuzino.
Exista o lege care obliga fiecare medicament/vaccin sa fie insotit de prospect. Orice medicament care nu are prospectul in ambalajul original nu este aprobat de ministerul sanatatii. Nu stiu ce incearca sa iti dea doctorul tau de familie, dar nu e ceea ce trebuie.
De asemenea, exista o copie a prospectului la dosarul de aprobare a vaccinului pentru utilizare. Orice deviere de la acest prospect, publict oficial, duce la anularea autorizatiei.

Referitor la efectele adverse, sti pe cineva care a patit un efect advers dupa vaccinare? Insitutul Cantacuzino are un set de teste preclinice si clinice care spun ca vaccinul e sigur, si sute de mii de oameni care s-au vaccinat si care nu au avut nici o problema. Voi, cei cu teoria conspiratiei, ce dovezi aveti impotriva vaccinului? Va aud ca incepeti cu existenta efectelor adverse, dar nimeni nu vine cu vreo dovada concreta. Veniti cu niste dovezi clare, sau taceti. E penibil deja.

gyzzard
| gyzzard a răspuns:

@Leguitoarea: Nu e vorba de pile. Ti-am zis ca am un prospect de la vaccin, si ti-l dau. Si il am exact din acel loc de unde ar trebui sa fie: din cutia vaccinului. Daca a existat o cutie fara prospect, atunci trebuia sa anunti autoritatile sanitare, deoarece acea cutie nu trebuia utilizata. Asa spune legea. Majoritatea cutiilor au prospectul.

gyzzard
| gyzzard a răspuns:

@Legiuitoarea: ce insistente? Ai cerut prospectul vaccinului. M-am oferit sa ti-l ofer. Mi se pare penibil ca sari impotriva vaccinului, doar fiindca nu ai vazut un prospect, iar cand cineva ti-l ofera incepi cu penibilitati de genu "sa ne oprim aici fara insistente".

| Bacemi a răspuns:

Multumim pentru indemn!

| JeSa a răspuns:

Cand am auzit, am ramas socata.Cum bine stim cu totii, virusii intotdeauna fac ravagii; asadar fiecare e liber sa isi ia masuri de precautie...
Dumnezeu sa-l odihneasca, pe Toni Tecuceanu!

| AvalohAlyn explică:

Atunci cred ca ne meritam soarta, sa ne asumam mortii, si pana la urma e vina lor ca mor de virus si nu a altcuiva. Teoriile conspiratiei si zvonurile ne fac si mai rau decat ne este.

| AvalohAlyn explică:

Eu l-am facut deja Criticule, eu nu cred toate zvonurile mai ales ca acel vaccin este produs in Romania.

| AvalohAlyn explică:

Legiutoarea reactiile adverse sunt exact ca la vaccinul normal anti-gripal, am vazut stire la pro tv, s-au dat reactiile adverse.

| AvalohAlyn explică:

La orice vaccin deejayra sunt prezente reactiile acestea adverse.Si la vaccinele anti-gripale normale apar.eu ma refeream la zvonul prostesc ca te-ai imbolnavi grav daca ai face acel vaccin.

| AvalohAlyn explică:

Nebundupatine rezolva-ti problema aia psihica, problema la cap si dupa aceea vorbim.Nu te inteleg.Numai bazaconii spui. Te plateste cineva?

| AvalohAlyn explică:

Nebundupatine cum am mai zis fa-ti controlul la cap sau termina cu bazaconiile.Eu nu fac nicio campanie si chiar daca as face e spre binele vostru dar nu fac.Eu tocmai am fost socat de moartea lui Tecuceanu de gripa porcina si am indemnat lumea sa isi faca vaccinul vazand cat de periculos este virusul uitandu-ma si la statistici:morti din cauza gripei, nicio reactie adversa semnificativa sau grava.Si am clarificat treaba cu postul acela al meu care a castigat fundita, era o greseala, am gresit si am scris 1200 in loc de 120, dar mesajul era gandit cu 120, m-am gandit la 120 cand am zis ca poate sa isi ia destule lucruri.
Altadata mai documenteaza-te si nu mai manipula oamenii si minti.Sanatate

| xibalba a răspuns:

Intentionam sa fac vaccinul, acum cu atat mai mult. stiu, lumea e destul de ciudata cand aude de vaccinuri.
Am totusi o intrebare... a trecut campania de vaccinare? La mine in liceu nu a venit nicio asistenta sa ne intrebe daca vrem vaccin sau nu. Eu acum cui ar trebui sa ma adresez daca vreau sa ma vaccinez? Medicului de la scoala, sau pot sa ma duc si la medicul de familie?

P. S. sper ca nu te superi ca am pus intrebarea aici.

| Ana_6509 a răspuns:

Chiar acum 10 minute am aflat si eu ca a murit.Inca nu imi vine sa cred. Un om la 37 de ani sa moara asa, nimeni nu se astepta, nici eu nu ma asteptam. Urmaresc cronica carcotasilor si de acolo il stiam.Pacat ca s-a ajuns aici si nu inteleg cum a putut sa stea incat sa se agraveze atat, putea sa mearga la doctor inca de la primele semnalmente.
Recunosc ca nu mi-am facut vaccinul. Mi-e frica de vaccin ca de dracu insa moartea acestui actor m-a pus pe ganduri.Nu stiu ce sa mai zic. Dumnezeu sa-l odihneasca-n pace!

| deejayra a răspuns:

Am un coleg care a facut vaccinul, a trecut o luna de zile si tot il mai doare locul unde a facut vaccinul, se trezeste noaptea cu dureri de cap si dureri la locul vaccinului

| deejayra a răspuns:

Am auzit si eu acest zvon cum ca daca faci vaccinul o sa primesti gripa porcina...huh? Oricum iti scade sistemul imunitar, si sa zicem ca daca vei mai face multe vaccinuri te vei imbolnavi mai repede.Acum daca racesti poate ca nu va fi asa grav dar pe viitor s-ar putea sa stai la pat o saptamana pentru a iti trece.

| hiphopbeatz a răspuns:

Pai de unde stii tu ca domnul Adrian Streinu Cercel a facut acelasi vaccin de unde stii tu ce este in fiola?

eu nu faca vaccin nici in ruptul capului caci poate fi chiar gripa, sau scaderea sistmeului imunitar.Multi au murit nu din cauza gripei porcine ci din cauza altor complicatii! Ei aveau sistemul imuniar scazut au luat gripa.[diabet, bronsita, leucemie]

Si dupa cum bine stim a mai fost o astfel de boala, dar ghici ce din cauza vaccinului s-a agravat, si mai multi oameni au fost rapusi de aceasta gripa.

peace sign

| rey a răspuns:

Chiar daca ar fi cazuri de complicatii nu s-au expune.
Eu unu nu il fac deoarece nu stiu ce poate fi in locul al celui vaccin si practic nu mi-e frica de aceasta gripa, mi-e indiferent, posibilitatile sa o iau sunt extrem de mici.
Nu o sa-l fac, chiar daca o sa fie infectat cineva din orasul meu.

| AdeLina a răspuns:

Chiar crezi ca romanii s-au vaccinat cu acelasi vaccin ca Obama? S a fim seriosilaughing. Complicatii nu au aparut acum, dar pot aparea mai tarziu.
Multi oameni sunt diagnosticati cu gripa porcina imediat ce se duc la doctor cu febra (de la o simpla gripa sezoniera).
Majoritatea deceselor datorate "gripei AH1N1" sunt minciuni. Multi au decedat din alte cauze. S-a spus la inceput ca in Romania vor fi 100. 000 de cazuri dintre care 20. 000 de decese. Acum se contrazic singuri.
La TV ne spun numai partea rea. Ne zic numarul de imbolnaviri, dar nu si numarul de oameni vindecati. Toata lumea "Vaccinati-va Vaccinati-va". De ce se fac atatea presiuni, din moment ce la unii nici nu au ajuns vaccinurile. De exemplu la mine.
Lumea ca de obicei exagereaza.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu una nu il fac pentru nimic in lume oh go on
Daca iau boala inseamna ca asa a fost sa fie oh go on
Daca mi-a fost dat sa o iau atunci cu sau fara vaccin tot o iau oh go on

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Hahaha... fa-ti tu vaccinul.
Efectele adverse, nu se vad pe moment, ci in timp.Gandeste-te de 2 ori inainte de a face acel nenorocit de vaccin.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună.
Te-am rugat să-mi dai prospectul nu ce au spus pe postul Tv, da?
Nu m-am exprimat clar?
Reacții ca la orice vaccin? M-ai dat gata...
Nu susține ce nu cunoști, nu te agăța de spusele celorlați, ci documentele au putere justificativă.
O seară plăcută în continuare.
Pa, pa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună.
Eu nu m-am făcut înţeleasă?
Vreau prospectul vaccinului pe suport de hârtie (ca la orice medicament) nu adresă de site, link, etc., da?
Sunt destul de documentată şi nu sunt de acord cu el!
Citeşte şi prima postare a mea la această întrebare, comentariile în plus nu au valoare.
Vai ce medici deştepţi avem, m-au dat pe spate...
Pa, pa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună din nou.
@Brigaela, pui oameni pe drumuri că ești colegă cu ei, hai termină cu polimicile! Este direct bătaie de joc să pui un pacient pe drumuri (este vorba de kilometri) să intre în posesia unui prospect! Hal de respect din partea sistemului sanitar.
Un vaccin când este trimis în țară este însoțit și de prospect, nu așa "izmene pe călător" și să mai constat că un asistent igenist administrează acest vaccin care nu știe cum se face corect un vaccin începând de la spălatul pe mâini până la reorganizarea locului de muncă. Încetează cu insistențele, eu nu vorbesc din cărți.
Am fost și sunt contra acestui vaccin și nu mă obligă absolut nimieni (în această categorie intri și tu) să-l fac, bine?
Pa, pa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

@gyzzard ala nu e un prospect ce vine cu vaccinul antigripal ah1n1, la transport s-au folosit cutii din carton insotite doar de o adresa plus au atasat un document prin care producatorul nu-si asuma raspunderea pentru eventualele reactii adverse. Daca producatorul polonez sau ce o fi el nu-si asuma raspunderea tu crezi ca institutul Cantacuzino va fi mai darnic cu ceva, fiind produs romanesc vei fi tratat in spitalele romanesti in caz de patesti ceva/si nu as vrea ca cineva sa ajunga pe paturile de spital romanesti...