| miaumiau a întrebat:

Guma de mestecat imi face vreun rau? Consum cam doua pachete pe saptamana...

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
mira
| mira a răspuns:

Guma are o foarte mare cantitate de E-uri, unele daunatoare.Nu este sanatoasa, dar la moda.Afecteaza stomacul, deregleaza glandele salivare, incetineste gandirea. Oricum, nimeni nu asculta. Mira

| yadora a răspuns:

Consuma tu atatea tablete...si pe urma fugi la chirurg...ca ai ulcer perforat...NORMAL CA O SA-TI FACA RAU. ele au in compozitia lor si E-uri ceea ce va dauna organismului.

| mioara a răspuns:

Te cam doare stomacul

mumoasa
| mumoasa a răspuns:

Pai te cam doare stomacul dar in rest nu are ce sa iti facahappywinking

Janina
| Janina a răspuns:

Guma de mestecat consumata in exces are efect laxativ...scrie si pe pachet.
iar daca mesteci prea mult o guma, cateva ore devine cancerigena.

| Elena0210 a răspuns:

Nu e prea buna pentru ca face rau la stomac, dar au consum cate un pachet sau chiar doua pe zi si am avut ceva probleme cu stomacul dar oh go on

| rolly14 a răspuns:

Nu iti face rau

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună.
Este recomandat să mesteci gumă după masă pentru a previni tartrul, cariile și mirosurile mai puțin plăcute (usturoi, ceapă) timp de 30 de minute sau o oră maxim.
Pa, pa.

| ybroscarie a răspuns:

2 pe saptamana:O pi nu-ti face rau in timp poate eu consum unu in 6 ore cat stau la scoala si ajung acasa mai imi iau unu deci 2 pe zi mai imi ramene dimineata 2 gume din pachetu trecut da le mananc imediat deci minim 10 pe saptamana consum de 4 ani si nu pre aam probleme da sa stii ca am fost odata la doctor si o zis ca nu mai manc guma si sa nu mai beau suc cu acid ca i rau straight face da nu-i bine sa stii un pachet pe saptamana i bine:X nici ala da na...