| anonim_4396 a întrebat:

Are ceva daca consum des guma de mestecat?

Răspuns Câştigător
| hashe86 a răspuns:

Daca o consumi doar atat cat ii tine gustul dupa masa e benefica pentru ca stimuleaza secretia salivara si combate ph ul acid de dupa masa, deci protejeaza impotriva aparitiei cariilor.
probabil unele din componentele sale, mai ales indulcitorii artificiali nu or fi ei sanatosi, insa la cate otravuri introducem in noi nu stiu cat mai conteaza acestia putini existenti in guma.
daca o mesteci mai mult, adica acolo cateva ore, risti sa ti afectezi stomacul. mai ales daca e gol, tu simuland o masticatie, stomacul incepe deja secretia enzimelor care sunt acide si neavand pe ce alimente sa actioneze pot ataca insusi stomacul.

7 răspunsuri:
mumoasa
| mumoasa a răspuns:

Guma de mestecat nu trebuie mestecata mai mult de 30 de minute si nu consuma guma de mestecat zilnic pentru ca faci rau stomacului si binenteles dintilor.winking

Janina
| Janina a răspuns:

Stiam ca guma de mestecat consumata in exces are efect laxativhee heehee heehee hee

| Ben. a răspuns:

N-o mai consuma. e de ajuns daca o mesteci un pic.

| biby29 a răspuns:

Nu e prea indicat sa consumi guma de mestecat prea des, pentru ca iti strici stomacul si vei avea probleme... poti mesteca guma cand simti ca nu ai respiratia proaspata dar cam 3-4 min si dupa aia o poti aruncawinking

Răspuns utilizator avertizat
| Milk Swan a răspuns:

Da, nu stiu cum intelegi tu, dar toceste dintii, te auto-imbolnavesti ( caci au tot felul de chimicale, daca nu ai citit pe eticheta, mai ales cele de curata dintii ), si daca le inghiti, e si mai rau: ti se lipesc de organe, intrerup in maxim 48 ore organele ghinioniste si risti cu moartea!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Bună.
Folosește guma de mestecat după masă cu scop preventiv (carii dentare, etc.) și nu mai mult de 30 de minute.
Sănătate.
Pa, pa.