| anonim_4396 a întrebat:

Heeeii! Azi am stat la soare si m-am ars rau,am facut o baie mai rece,m-am dat cu iaurt,cu oțet,si cu crema de copii pentru inflamatii sau ceva de genul,va rog tare mult pe lângă toate acestea, dacă mai știți si alte metode pentru a stopa usturimea si pentru a reduce totodata roseata, să mi le spuneți, am mare nevoie!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Otetul agraveaza arsurile si usturimea si face foarte mult rau (oricat de diluat l-ai pune). Cele mai bune sunt cremele dupa expunere solara de la farmacie (gel crema reparator de la Avene, photoderm lotiune reparatoare de la bioderma) sau, mai ieftin, bepanthene

| Dalmore a răspuns:

Otet? Doamne. Iaurt, rabdare, hidratare. Eventual mai intreab ala farmacie de creme speciale

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Îți trebuie loțiune specială de dat după plaja. Nu te mai da cu oțet, mai rău te arde.

| FruttiFresh300 a răspuns:

De ce cu oțet? laughing Ia-ți o loțiune pentru după plajă sau fenistil. Ambele le găsești la farmacie.
Te mai poți da și cu o crema de corp mai grasă, te va ajuta.

| Ilyas420 a răspuns:

Cea mai buna solutie exceptand cremele profesionale este uleiul de masline.