| Ciocolățicăcioco a întrebat:

Hei! Am 15 ani,1, 63m si 68kg si vreau ca luna aceasta sa slăbesc 4-5 kg. Dimineata mănânc belvita, un sandwich sau un activia(unul din astea 3), la amiaza nu mănânc nimic deoarece sunt la scoala si nu prea am timp si seara mănânc mâncare gătită.+30 de minute de mers pe jos si exercitii 10 minute in fiecare zi.Ce parere aveți? Este bine?
Uneori mi-e frica sa nu mi se fara rau sau sa leșin mi se pare ca mănânc destul de putin(la scoala nu mănânc nimic sau daca manac maxim o mandarina)

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Apreciat de Editori
| nugasescusernameliber a răspuns:

Daca de la 15 ani cand esti in crestere si formare tu incepi sa te infometezi, vei avea probleme cu greutatea toata viata, o s-o ti tot intr-o cura, asa vrei sa traiesti de acum?
Inlocuieste iaurtul dulce cu unul natural, fara zahar(zaharul nu are ce cauta intr-o dieta), adauga tu fructe in el daca il vrei dulce sau o lingurita de miere. Sandvisul inlocuieste-l cu cereale sau paine integrala(cu putin unt ras, cu unt de arahide, sau cu putin ulei de masline, etc).
La pranz neaparat mananca ceva! daca faci asa pauza alimentara mare, metabolismul tau incetineste. Pune-ti la scoala un mar, o banana, o sana, incearca la 3-4 ore sa ciugulesi ceva sanatos, dar putin. Seara evita carbohidratii fiindca la ora aia nu mai ai unde consuma energia furnizata de ei, mananca ce gateste mama ta dar fara paine, paste, etc. Axeaza-te pe legume multe si carne.
Mersul pe jos incearca sa-l faci alert, nu plimbare, iar 10 minute de exercitii sunt insuficiente, maine fa 15, peste 2 zile, 20, peste o saptamana 25-30 si tot asa. Variaza exercitiile, corpul se obisnuieste cu aceleasi si nu mai vezi efecte. cauta pe Youtube ca e plin de programe cu "workout".

2 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu este bine, fiindca ai prea putine mese pe zi si asta induce metabolism de inanitie. Dat fiind ca mananci foarte putine fructe si legume (ar trebui sa mananci minim 5 pe zi) si multe fainoase (biscuti sau sandwich) e posibil chiar sa te ingrasi putin.
Daca vrei sa slabesti inlocuieste fainoasele cu fructe si lactate si ai grija sa mananci macar de 4 ori pe zi, asa incat sa nu simti foame

| cristi202 a răspuns:

Hei! Ai 15 ani si esti in una din marile perioade de crestere ale corpului uman (ele sunt: 0-2, 9-11, 15-17 ani), perioade cand el are nevoie nu numai sa se mentina, ci sa si construiasca ceea ce mai tirziu va fi un corp adult, pregatit pentru orice provocare a lumii exterioare. De aceea, modul il care il hranesti, e mult mai important decat oricind.
Un proverb arab spune ca micul dejun sa il maninci singur, prinzul sa il imparti cu prietenii, iar cina s-o dai dusmanului tau. Si are dreptate. Masa principala trebuie sa fie micul dejun. De acolo is trage energia pe tot parcursul zilei organismul. Tu maninci mincare gatita seara, mai ales in conditiile in care vrei sa slabesti, si orice manual de slabire iti spune sa nu maninci seara.
Eu as face asa in locul tau: mincare gatita dimineata, la amiaza, chiar si de n-am timp, asta nu e o scuza, timpul, o Belvita CU un sandwich si CU un Activia si seara, in loc de masa, 5-10 minute (cu pauzem de e nevoie) de alergare, dar nu cum am vazut pe unii, ca dau mai mult din brate, ci asa cum ai fugi la o intalnire atunci cand esti in mare intirziere.
Deci, nu, nu este bine ce faci. Teama ta e justificabila. Si nu ti se pare ca maninci prea putin. Si daca acum nu maninci, mai tirziu, cand vei incepe sa ai probleme, nu le vei mai putea repara, va trebui sa le faci fata toata viata.
Dar poate cel mai bine ar fi sa nu te uiti la cele cateva kg in plus, si sa maninci bine. Beneficile vor fi imense, vei avea energie, vei putea sa faci o multime de lucruri, vei gindi mai bine, si te vei simti mai bine in pielea ta. Eu sunt sigur ca daca mi-ai trimite o poza cu tine, as putea spune ca esti o fata draguta, chiar si cu cateva kg in plus. Si hai sa iti dau inca un pont, Ai putea minca absolut orice, daca ai grija sa arzi acele calorii. Daca ai 40 de minute de miscare pe zi, asta e mult, deci timpul nu ar fi o problema. Fa ca tot acel timp sa fie de miscare intensa, si vei vedea ca poti slabi si daca maninci bine. Plus ca miscarea intensa iti va prinde si ea bine.