| Sergiu2k12 a întrebat:

Salut membrii tpu..eu vreau sa mai slabesc si vreau sa stiu daca procedez bine adica eu dimineata mananc un sandwich la scoala cu niste unt castravetii si putin salam, la pranz mananc o ciorba cu carne de pui si legume sau spanac uneori mananc varza calita cu carne de vita sau de pui si seara un iaurt semidegresat din acela natural si o banana. voi ce parere aveti? a da si am 14 ani...

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am mai multi prieteni care incearca sa slabeasca, si au reusit mancand numai mancare vegetala. Aceasta este mult mai slaba in colesterol, si in acelasi timp iti asigura vitaminele/proteinele de care ai nevoie. Pe langa asta, e mai ieftina si mult mai sanatoasa decat orice gasesti in magazine.

Poti gasi retete pe internet si nici nu trebuie sa "mananci putin" sa poti slabi. Nu. Vei manca la fel ca acum, doar ca inlocuiesti toate astea cu mancare sanatoasa. Crede-ma, rezultatele se vor cunoaste foarte repede si de la inceput!

Sper ca te-am putut ajuta!

4 răspunsuri:
| Kriss96 a răspuns:

3 mese pe zi e ok, dar e bine sa ai macar o gustare. De exemplu lasa banana aia pentru gustarea dintre pranz si cina. Si mai bine schimb-o cu un mar. Bea multa apa si incearca sa-ti faci senvis cu ceva mai slab. La pranz e bine cum mananci. Dar e important sa faci si sport.

| EU19 a răspuns:

Pai dimineata mai poti manca cereale cu lapte, oua cu branza.
La pranz incearca sa nu conbini felurile de mancare.Adica ori e ciorba, ori e varza.Foarte bune sunt salatele cu putina carne.Seara e bine, la fel ca si dimineata poti manca cereale cu lapte.
Acum, sa nu neglijezi programul, adica de ex:
Ai mancat dimineata pe la 7, la pranz pe la 2-3 si seara pe la 7-8, exact la fel faci si urmatoarea zi pentru ati obisnui organismul cu programul. Daca mananci cand ai tu chef el nu va sti ce sa ziza, ii va fi foame mereu pentru ca nu are un program.Nu uita sa iei mici mese intre astea mari si sa faci miscare.

| LaviniaAC a răspuns:

Buna, Sunt consultant in nutritie si te pot ajuta. Iti recomand fructele sa le mananci in prima parte a zilei. In principiu te alimentezi ok, insa renunta la mezeluri. Ia-ti la scoala un iaurt cu fulgi de ovaz de exemplu (in orice caz nu cereale dulci din supermarket) sau un baton express de aici: http://www.adiocelulita.ro/......1-express/ care iti tine de foame 4-5 ore si se transporta usor. Are toti nutrientii de care ai nevoie si undeva la 20 g de proteina, pentru dezvoltarea muschilor tai. Arata-le si parintilor :) Succes si tinem legatura pe blogul meu daca mai ai intrebari.

| sofronici2002 a răspuns:

Pai Sergiu dupa cum am citit procedezi perfect dar incearca sa mananci de 5 ori pe zi si putin. FUNDA!@@@?