| baiatulxboyx a întrebat:

am 15 ani, 76-78 de kg si 1, 82 m ( 182 cm ), vreau sa ajung la greutatea normala de 70 kg cu 1, 82 m. Tin dieta din vara( cam din august) pana acum si am reusit sa dau jos 13 kg.
Azi am mancat de dimineata niste cereale (la 8), pe la 10 jumate -11 am luat o gustare, un sendvich si un iaurt activia, dupa am mai mancat la 2:30 - 3 un sandwich de la springtime numit Snitel Vienez si inca jumate din biggy-ul lui sora mea( un sandwich destul de micut) + o sticla de apa de 0, 5L, am cam intarziat pentru ca ideea era sa mananc la 2 :30, dupa am mai mancat acum seara la 6 si am terminat la 6:30, am mancat mancare chinezeasca(VACUTA CU TELINA SI ARDEI GRAS - VRABIOARA DE VITA, CIUPERCI, ARDEI GRAS, TELINA, SOS SOIA, CONDIMENTE) si jumatate de portie de orez picant (CIUPERCI, ARDEI GRAS SI IUTE, CEAPA VERDE, OREZ). Azi am facut ceva miscare de dimineata cam 15 minute de mers, am urcat si coborat pe scari( odata dimineata si odata seara cand m-am intors), stau la etajul 7 si a fost ceva de merslaughing si am trecut pe la decathlon sa ma plimb cu trotineta, sa joc fotbal, sa fac ceva sportlaughing, nu am stat mult, maxim o ora, ideea e ca am stat cam toata ziua in picioare ca am fost plecat de la 13 pana la 18. Deci m-am ingrasat?
Vreau sa ma mai lamuriti cu ceva, te ingrasi numai atunci cand depasesti numarul estimativ de calorii pe zi, deoarece eu am 2600 de kcal estimate pe zi ca sa imi mentin greutatea si ar trebui sa consum maxim 2000 ca sa slabesc, e adevarat? Deci nu conteaza ce mananc, adica mancare sanatoasa sau nesanatoasa atata timp cat nu depasesc numarul ala? Eu incerc sa nu mananc nesanatos, insa mai imi scapa in weekend cate un SpringTime sau niste mancare chinezeasca sau un MCdonalds cand ne scoate tata la mall, la shopping si atunci chiar nu am ce sa mananc.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| FeelsLIKEmusique a răspuns:

DA...nu stiu ce sa zic, dar eu stiu ca, conteaza daca mananci mcdonald sau d'alea. nu e neaparat de calorii, dar astea nu se digera asa usor, adica se depune!
bft in continuare cu dieta!

| Trandafir_Radu_1980 a răspuns:

Salut! Gasesti informatii complete despre slabire pe Sportaholic www.sportaholic.ro

| Vulpicable a răspuns:

Pe termen scurt (Cateva luni) nu conteaza daca e sanatos sau nu. caloriile conteaza. dar dupa cateva luni de mancat nesanatos, ti se strica metabolismul. ce inseamna asta? inseamna ca o sa arzi grasimile mai greu. iar cele 2000 de calorii care azi sunt de ajuns ca sa slabesti, pe viitor s-ar putea sa trebuiasca sa consumi doar 1500 ca sa dai jos ceva