| Gelllo a întrebat:

Hei. Am auzit ca dupa ce iti începi viata sexuală ti se reglează ciclul. La mine nu s-a întâmplat. Luna trecută nu mi-a venit si abia astăzi mi-a venit. De ce? Acum am văzut că are o culoare mai închisă, maro as putea spune. E vreun motiv sa ma ingrijorez? Am ciclu de 2-3 ani si viata sexuală am început-o acum cateva luni. Răspunsuri urgent va rog

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

NU se intampla absolut nimanui sa i se regleze menstruatia de la inceperea vietii sexuale, e doar o minciuna folosita de baieti pentru a prosti fete credule si neinformate. Altfel, daca intyrebai un medic, ti-ar fi spus ca este complet nerecomandat sa iti incepi viata sexuala daca ai menstruatii neregulate, ca intai trebuie sa faci investigatii, sa afli de ce este neregulata, sa te tratezi si abia apoi sa iti incepi viata sexuala.
Ceea ce ti se intampla acum se numeste eliberare fractionata de endometru si este semn ca uterul tau sufera foarte rau din cauza unor dezechilibre hormonale si ca e cazul sa te duci imediat dupa menstruatie la ginecologul tau (cel la acre ai mers si la consultatia obligatorie din prima luna de la inceperea vietii sexuale).
Trebuie sa mai stii ca o data ce ti-ai inceput viata sexuala, trebuie sa ajungi la ginecolog pentru orice dereglare menstruala care depaseste 7-8 zile (sub nici o forma nu poti sta sa astepti menstra saptamani la randul)

| Violleta2022 a răspuns:

Nu-i adevarat!
Nu stiu de la cine ai auzit, dar evident ca nu are habar ce vorbeste.
Ciclul nu se regleaza din cauza vietii sexuale! Ciclul menstrual depinde strict de starea hormonala a corpului tau.
Atentie, un ciclu maro, nu este normal si nici sanatos, inseamnand ca au aparut modificari, si trebuei sa mergi de urgenta la un medic ginecolog, pentru investigatii.

| corbulalbrosu a răspuns:

FALS. ERONAT. Caracteristica principala a ciclului menstrual NEREGULAT este insasi IMPREDICTIBILITATEA, privind atat momentul de incepere a menstruatiei cat si de a anticipa lungimea ca numar de zile a fiecarui ciclu menstrual. Acest lucru se datoreaza faptului ca nu exista un reper fix la care sa te raportezi adica data OVULATIEI fata de care sa se poata calcula/determina perioada fertila. In prezenta intrebarea nu este mentionat in ce mod sunt intretinute actele sexuale, daca au fost mereu protejate, incat sa se poata afirma fara teama de a gresi ca de fapt in cazul tau este vorba de o dereglare hormonala destul de importanta, situatie care apare si care se poate produce doar din cauza activitati foarte proaste si incorecte a uneia sau a mai multe glande endocrine. Fiindca o caracteristica principala a ciclului menstrual NEREGULAT este de asemenea si IMPREVIZIBILITATEA, reiese ca lungimea ciclului menstrual poate sa fie foarte diferita intre 2 cicluri incat diferenta ca numar de zile uneori sa fie chiar foarte mare. In cazurile mai grave, diferentele pot fi chiar de multe saptamani sau luni. Aceste modificari privind lungimea diferita a ciclului de fiecare data se datoreaza dereglariilor hormonale care apar pe fondul functionarii incorecte/defectuoase a glandelor endocrine (tiroida, hipofiza, glanda pituitara, folicul ovarian, etc.), motiv pentru care nu se produce la timp, in cantitatile normale si intr-o proportie echilibrata cei 2 hormoni feminini esentiali estrogen si progesteron. Aceste deficiente hormonale provoaca ovulatii imprevizibile de regula intarziate, care pot sa aiba urmari cum ar fi menstruatiile atipice ori anormale, slabe cantitativ, cu data de pornire imprevizibila si imposibil de a fi determinata exact. Aceasta situatie foarte neplacuta poate fi rezolvata doar medical, initial prin efectuarea unui set complet de analize endocrinologice si pe urma pe baza rezultatelor obtinute, medicul ginecolog in colaborare cu medicul endocrinolog, va/vor fi in stare sa analizeze si sa determine situatia reala/exacta si sa iti indice tratamentul hormonal de urmat pentru a incerca pe cat este posibil sa-ti regleze ciclul menstrual. In caz contrar toata viata ta te vei confrunta cu dereglari din ce in ce mai dese si mai intense si de asemenea cu teama constanta/permanenta si stresul provocat de teama de a nu apare o sarcina nedorita. Probabil ca orice medic ginecolog dupa o consultatie complexa iti va indica si prescrie sa folosesti pastile anticonceptionale o anumita perioada de vreme pentru a se regla ciclul menstrual. Multa sanatate!

| Xandra07 a răspuns:

Nu te panica, nici eu nu am ciclu regulat, insă il poti regla cu atinconceptionale prescrise de genecologul tău.