| Vanessika a întrebat:

Hei! Am căzut rău la sanie și mi-am julit nasul pe o porțiune destul de mica, dar e plină de sânge.Tocmai ce am ajuns acasă, m-am spălat, am aplicat Rivanol, am tinut chiar si gheață, dar nu am reușit să îndepărtez sângele, iar acum m-am dat cu pudră Baneocin...Ce altceva aș putea să fac?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Eu nu aș fi aplicat gheață, direct pe rana deschisă. Ai făcut bine că ai dezinfectat-o cu rivanol (dar si apa oxigenată era ok). Sânge nu cred că mai ai, eventual. e doar "carne vie", care va face o crustă/cojiță, până mâine. Se va vindeca. Să nu o necăjești prin smulgerea cojiței, fiindcă poți rămâne cu "semn" inestetic.

| Vanessika explică (pentru floresdemayo):

Da, m-am speriat când am văzut că nu se ia sângele și poate am acționat greșit cu gheața, mi-e frică să nu rămân cu semn, mai ales că e într-un loc total nepotrivit. Când face coajă ar trebui să mai aplic ceva?(nu vreau sa imi treacă repede, doar sa nu imi rămână semn)

| floresdemayo a răspuns (pentru Vanessika):

Las-o așa că se va vindeca frumos, dacă nu o necăjești. Nu pune nicio cremă, ca tetraciclina, fiindcă nu faci altceva, decât să se înmoaie cojița și să cadă, apoi va trebui să aștepti sa se formeze alta si tot așa.
În două zile se formează cojița si după șapte zile va cădea de la sine. Nu îndepărta nimic, nici dacă te va gâdila puțin.

| Sofer a răspuns:

Aștepți pana se vindeca.

| zilog a răspuns:

Aștepți
mai dai din când în când cu tetraciclină unguent
apoi astepti si astepți și aștepți si in 7 zile se repara incet incet incet incet incet
cu răbdarea treci și marea

| badpanda a răspuns:

Cine te intreaba ce-ai patit ai putea sa-i spui ca ai bagat nasul la arici.

| TeodorescuAndrei a răspuns:

Să stai liniștită happy iți trece. Răbdare.

| EceEgeman a răspuns:

Rana are nevoie de timp până ajunge la cicatrizare.
Iţi recomand să nu mai aplici tot felul de creme, pudre sau altele. E îndeajuns că ai dezinfectat.Acum rana are nevoie de timp pentru a se vindeca de la sine.