| Anne_3522 a întrebat:

Hei! am nevoie urgent de un raspuns cat mai corect, va rog frumos! Acum 2 saptamani am facut o operatie,dar firele folosite la inchiderea inciziei, nu s-au topit. Pot fi fire care trebuie scoase? Dupa cat timp se topesc firele acelea? Va multumesc anticipat!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

La piele nu se pun fire resorbabile, ci fire care trebuie scoase in 10-14 zile de la operatie.

| Anne_3522 explică (pentru Brigaela):

Am inteles, multumesc mult!

5 răspunsuri:
| CannbalCorpse a răspuns:

Stiu cazurile in care s-au scos si cazuri in care nu s-au scos. Depinde si ce fire ai. Firele mov care se topesc mai greu iar firele albe mai repede.
O seara buna!

| Anne_3522 explică (pentru CannbalCorpse):

Am niste fire maro, nu cred ca sunt inspre mov. dar nu imi doresc sa stau si sa astept..si dupa aia sa imi scoata firul si sa ma doara. tocmai de aceea intreb. mai bine sa stiu din timp. Multumesc la fel, o seara placuta!

| Maria_Manolache_1988 a răspuns:

Pai firele care se topesc ti le pune an interior la exterior te coase cu fire care trebuiesc scoase la un anumit termen nu ti-a spus medicul tau cand sa te duci sa-ti scoata firele?

| Anne_3522 explică (pentru Maria_Manolache_1988):

Din pacate, nu mi-a zis. e mai ciufut asa. dar l.am sunat azi si mi-a spus ca e in concediu. urat asa.