| Anne_3522 a întrebat:

Acum 2 saptamani am facut o operatie, dar firele folosite la inchiderea inciziei, nu s-au topit. Pot fi fire care trebuie scoase? Dupa cat timp se topesc firele acelea? Va multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
| Mareacluj a răspuns:

In cele mai multe cazuri sunt folosite fire care nu se topesc si trebuie scoase iar medicul apreciaza de la caz la caz cand trebuie scoase. Firele resorbabile au o perioada de absortie diferita, ea depinde de materialul din care este facut firul, de grosimea firului, de vascularizatia tesutului; astfel, catgutul simplu se resoarbe in 2-3 saptamani, cel cromat in 2-3 luni, Vicrylul( fir resorbabil din material sintetic) se resoarbe in 40-50 de zile; firele resorbabile pe baza de acid poliglicolic, asa cum este Vicrylul, este un material foarte bun pentru sutura, intrucat se resoarbe fara a produce inflamatie sau granulom de corp strain; cel mai bine ar fi sa intrebi medicul care te-a operat pentru ca numai el stie ce fel de fire sunt si daca, cumva sunt din acelea ce trebuie scoase, cand anume se scot. El stie exact despre ce e vorba si e de datoria lui sa-ti dea in mod direct informatiile necesare.numai bine!

| Anne_3522 explică (pentru Mareacluj):

Mltumesc mult, mi-a fost de mare ajutor!

1 răspuns: