| anonim_4396 a întrebat:

Hei. Am o intrebare mai mult pentru fete despre zona intima. Va rog sa nu faceti misto chiar nu e nimic la caterinca.Am eu asa un fix cu partea estetica a zonei intime.Mi se pare ca am labiile cam mari si sunt despartite intre ele..si nu imi place cum arata estetic..credeti ca este vreo metoda pentru a le putea micsora cumva? Sau sa ma multumesc asa cum sunt? Daca mai sunt fete in situatia mea, astept pareri de la ele cum au procedat.As vrea sa mentionez ca sunt virgina.Si ma gandesc daca se vor face si mai mari? laughing Adica nu stiu dar nu imi place cum arata..si mi-e rusine sa ma duc la salon sa ma epilez enghinal din cauza asta si ma fac acasa..sau daca peste ani, ma va refuza vreun baiat din cauza asta? nu stiu imi pun tot felul de intrebari in gand desi nu ar trebui legat de asta.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| Dia007 a răspuns:

Crescuta intr-o casa de fete, am avut zeci si zeci de intrebari, printre care si asta. Cu timpul am observat ca nici una din noi nu semana cu cealalta, a la chip, infatisare, mod de candire, pana la deferente de cum arata organele noastre genitale.
Am citit indeajund de mult sa pot sa-ti spun ca exista 24 de tipuri de aspecte ale exteriorului organelor genitale femeiesti.
Nu e nimic anormal, este ceea ce te reprezinta pe tine si te face pe tine unica.
Noi am fost invatate ca exista un simplu tipar, dar asta doar pentru ca asta se preda si nimic mai mult (sau asta se arata la TV sau pe net).
Itr-un studiu putin mai serios, daca ai sa cauti, poti observa ca este cu totul si cu totul normal.
Un baiat care va ajunge in punctul in care te va vedea goala, nu va face asta ca sa iti critice aspectul labiilor, ci pentru ca te va iubi, iar daca te va iubi, vei fi perfecta pentru el.

Dar pentru mai multa siguranta, contacteaza un medic ginecolog si iti va expllica mai multe (daca iti vine mai usor, mergi la o doamna doctor ginecolog)

| VaLenTin1500 a răspuns:

Hei,eu nu sunt fata dar am sa incerc sa te ajut cum pot din experienta mea, la fete cat si la baieti forma organelor genitale difera intre ele, cred ca ai abservat si tu de exemplu forma sau marimea sanilor la fete difera intre ele in functie de varsta si de organism, nu e cazul sa te sperii asa este forma labiilor tale asta nu te schimba cu nimic, si nu iti fa griji nu te va refuza nici un baiat pentru asta. Daca vrei sa mai vorbim poti sa imi dai facebookul sau emailul tau, sau til dau pe al meu, bafta!