| RaduAndreiMarian a întrebat:

sunt radu am 15 ani locuiesc in baia mare si am o problema grava sper să mă ajutați. Acum o saptamana eram in parc cu niste prieteni si a venit un prieten cu o tigare pe care bineinteles am fumato cu inca un prieten la posta. Am tras 6-7 fumuri cred si prietenul meu la fel, am simtit cum ametesc foarte tare, imi amortesc obrajii, imi amorteste tot corpul, inima batea atat de repede si tare incat am ramas la pamant amandoi. Am avut o senzatie timp de o ora in care am zis ca mor la propriu am simtit cum o sa imi pocneasca inima, eram jos si simteam jumatate de corp rece si amortita si jumatate de corp aiurea si aveam numai gandul in cap ca o sa mor, imagini vizuale de la inmormantare, ma vedeam de parca ma vedeam de sus cu un aparat de la spital care masoara pulsul, aveam ganduri in cap cum o sa ma planga parintii mei, aveam gura punga si aveam o smoala in gura. Intr-un final a venit un om cu apa, am baut apa, am vomitat de vreo 12 ori, inima batea la fel de repede dae starea se ameliorase. Am plecat acasa am dormit doua ore ( n-am dormit defapt stateam in pat ) auzeam inima aiurea. am pus o melodie incercam sa fiu cat mai vesel si ziceam ca o sa treaca. am facut o baie fierbinte am mancat toata oala de ciorba si m-am culcat cu greu adica eu nu dormeam da ma simteam bine ca nu adorm, inima o simteam la fel. Acum dupa o saptamana e la fel. Nu pot sa fumez, daca fumez o tigare imi amortesc obrajii si simt starea aia de atunci si mi se face frica sa nu fac atac de panica. In casa imi amortesc obrajii si ma doare capul. Cred ca am hipertensiune am 152/97 si puls 95. Ce sa fac sa treaca fara sa ma duc la doctor sau etc dati-mi idei de pastile. Alimentatie sau ce sa fac sa scap mai repede numai rezist la efort, numai sunt omul de dinainte.( o sa ma las complet de fumat dupa aceasta farsa sau ce a vrut sa fie, nu beau alcol, fac sport ) va multumesc.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
caramela
| caramela a răspuns:

Bunahappy
Cred ca acea "tigara" era ceva interzis.
Ar fi indicat sa mergi la medic si sa explici situatia si sa ceri ceva analize la sange /uncontrol la inima/plamani.
Nu ezita, si ar f i bine ca aceasta experienta neplacuta, sa fie o lectie de viata!
Controlul medical este cel mai bun sfat pe care ti-l putem da.
Medicamentele nu se iau ca pe bomboane, si nici la voia intamplarii.
O zi bunahappy

| danutzu96 a răspuns:

Nu cred ca era tigare simpla. Trebuie sa te duci la medic daca inca ai starea asta. Daca pulsul sare de 150 poti lua o pastiluta de metropolol/betaloc/egilok (25mg) ca sa scada (si eu am probleme cu pulsul cateodata). Dar pe forum nu te poti trata asa ca la spita!

| OrangeFga a răspuns:

Mergi la doctor,chiar daca nu vrei,trebuie,nu te juca cu chestiile astea, vei regreta mult.
Mergi acum cat mai poti rezolva ceva, ii spui totul, iar el iti va da niste pastile care sa-ti coboare tensiunea.
Mult noroc si mergi de urgenta la un medic, o zi buna!

| RaduAndreiMarian explică:

Tot eu sunt. In acea tigare erau sigur droguri mau exact cum le spun baietii pe aici "legale". Eu ma simt super bine acum, am luat calciu, numai am tensiune mare problema cred ca este doar de la fumat observ si ar trebui sa ma las un timp ca sa imi treaca. Am avut un atac de panica si as dori sa imi spuneti cum trec peste el si in cat timp se curata corpul de aceste etnobotanice?

| danutzu96 a răspuns (pentru RaduAndreiMarian):

Depinde de ce era amestecat acolo. Unele plante sunt foarte periculoase si pot afea efect si saptamani. In "legale" nu sti ce ti-a pus acolo si de multe ori si la spital e foarte greu de depistat substanta. (de exemplu iti poate baga in tigara matraguna, ciumafaie... care contin alcaloizi periculosi si mortali).