| anonim_4396 a întrebat:

Am mai pus odata o intrebare asemanatoare pe TPU, si nu am primit raspunsuri satisfacatoare.

ideea este ca de la un timp observ ca ma ingras si slabesc foarte repede. nu ma cantaresc dar se vede cu ochiul liber atunci cand port aceleasi haine. e ca si cum as slabi peste noapte si peste cateva zile observ ca iar m-am mai ingrasat.
e foarte deranjant si nu inteleg de ce mi se intampla asta.
din ce cauza apar aceste fluctuatii bruste de greutate?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Dacă îngrăşarea/slăbirea NU au fost "verificate" pe cântar, atunci e posibil să fie vorba de altceva!

Mi-e foarte greu să cred că poţi să te îngraşi/slăbeşti aşa de repede şi să se vadă efectiv aceste diferenţe.

Cel mai probabil, în anumite perioade, eşti BALONATĂ!

NU ai precizat dacă eşti constipată mai des, ori dacă ai perioade de alternanţă între diaree şi constipaţie...

N-ai precizat nici câte lichide consumi zilnic ( în medie ) şi nici dacă bei suc carbogazos ( ce şi cât zilnic ).

Vezi mai multe detalii la linkul :
http://www.sfatulmedicului.ro/......lenta_6014

http://www.romedic.ro/balonarea-abdominala

Toate cele bune.

| lolium a răspuns (pentru bursuc001):

Cand am spus ca slabesc nu m-am referit la burta, ci la restul corpului. nu am niciunul din smptomele de care mi-ai spus tu, dar de faptul ca slabesc repede sunt sigura. incerc sa nu-i dau importanta

| bursuc001 a răspuns (pentru lolium):

Deoarece NU ai dat nici un fel de detaliu, m-am orientat după întrebarea ta anterioară :
http://www.tpu.ro/......de-o-luna/

Acolo precizai că : "pe mine nu mai stau blugii de la saptamana la saptamana. ori ma ingras, ori slabesc repede."

Iar aici precizai : "se vede cu ochiul liber atunci cand port aceleasi haine. e ca si cum as slabi peste noapte si peste cateva zile observ ca iar m-am mai ingrasat."

De aici, am tras concluzia că ai variaţii mari ale dimensiunilor în talie :)

La link-urile indicate mai sus, se EXPLICĂ foarte bine aceste aspecte...

Dacă, totuşi, eşti convinsă că NU e vorba de balonare, atunci TREBUIE să te cântăreşti şi să vezi EXACT diferenţele ( le notezi, cu dată/greutate, într-un caieţel ).

În cazul în care variaţiile sunt prea bruşte, este NECESAR un control amănunţit al stării de sănătate deoarece NU e normal să te îngraşi/slăbeşti aşa de repede!

O seară frumoasă.

| VintageSoul a răspuns:

Intrebare: esti anorexica?