| zuzulina78 a întrebat:

Hei...am rubeola de 3 zile si sunt plina de bubite...pe fata nu mai am asa multe, au inceput sa dispara dar vreau sa imi spuneti ce pot sa fac sa imi treaca mai repede.Trebuie neaaparat sa merg undeva duminicapuppy dog eyes. Dau fundinta!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| Raniia a răspuns:

Dupa ce dispar bubitele mai esti contagioasa inca 4 zile timp in care trebuie sa stai izolat.Toti care vin cu tine in contact se pot infesta cu virusul rubeolic.

| bulin a răspuns:

Nu poti face nimic, rubeola nu are tratament specific. Exista doar tratament simptomatic pentru febra, dureri, etc. Daca iesi din casa iti asumi 2 riscuri primul acela de a face complicatii si al doilea dai si celorlalti boala.Pentru o femeie insarcinata in primele luni rubeola este o boala fatala pentru copil deoarece se naste cu malformatii cardiace, cianotic si moare in 3 ani.Stai 2 saptamani linistita in casa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu prea poti sa mergi, numai daca vrei sa dai si la altii rubeola. Rabdare si tutun!

Răspuns utilizator avertizat
| nykolasoneboys a răspuns:

Pai nu ai pe unde sa te duci sa iti treaca mai repede.rubeola dureaza 9 zile 3 zile iti apar 3 zile sta pe loc si 3 zile dispare. poti sa te dai cu violet degentian sa nu te mai manance.