| anonim_4396 a întrebat:

Simt ca sunt la capatul puterilor. De ceva timp sunt racita, mai exact de saptamana trecuta, dar a inceput sa imi fie mai rau de acum cateva zile. Am intrat in contact cu oameni care au rubeola si tind sa cred ca am si eu. M-au durut si rinichii. Acum doua zile mi-au aparut un soi de bubite mici-mici ,ca niste cosuri , pe fata, pe spate si pe picioare ( dar zonele pe care am cele mai multe bubite sunt pe fata-unde sunt mai vizibile,si pe spate- unde incep sa dispara). Stiu ca atunci cand ai rubeola, nu ai voie sa faci baie, dar eu m-am spalat chiar si pe cap , iar a doua zi mi-a fost si mai rau si poate am eu probleme mintale, dar si bubitele de pe spate si fata s-au inmultit.
Acum fata a inceput sa se usuce,dar mai mult in locurile unde nu aveam bubite, dar parca si ele sunt mai putine.Ce as avea de facut?avand in vedere faptul ca mama mea nu crede ca este rubeola si crede ca eu doar incerc sa gasesc motive pentru a sta acasa.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| beatrice_2158 a răspuns:

Papa o supa fierbinte sau bea un ceai cat poti tu de cald si daca ai rubeola sau ceva asemanator vei avea erupti cutanate...mama ta trebuie sa stie ce boli ale copilariei ai avut deci nu ar trebui sa se repete, intra pe sfatulmedicului.ro. sanatate

| xJess a răspuns (pentru beatrice_2158):

Mama mea crede ca nu este rubeola... oricum si ea este la fel ca mine, are febra si nu poate vb. Nu am ce sa intreb si nici pe cinesad. Multumesc mult de ajutor oricum!

6 răspunsuri:
| Georgyyyyyyy a răspuns:

Buna.da este rubeoala si eu am si tusesc am senzattii din cauza ei de febra ameteli si stare de rau...ar trebui sa mergi la un doctor sa-ti prescrie tratament cv.si danu ai voie sa iesi afara trebuie sa stai numai la caldura si nu ai voe sa faci baie.cel mai bine viziteaza medicu!

| xJess a răspuns (pentru Georgyyyyyyy):

Dar daca spui ca si tu ai rubeola, bubitele sunt rosii, sau nu au nici o culoare?
Oricum multumesc mult de ajutor!

| Georgyyyyyyy a răspuns (pentru xJess):

Pai sunt si rosi dar sunt mici nu ca cosurile

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Si in loc sa mergi la medic, stai pe net, punand intrebari fara raspuns.

| xJess a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu am cum sa merg la medic. Ca daca as fi putut as fi mers de mult. Si am intrebat aici doar cu speranta ca poate cineva ma poate sfatui, ca poate a trecut prin ce trec eu.