| Amofloareingradina a întrebat:

Hei, am și eu o întrebare.
Trebuie sa merg la dentist și trebuie sa îmi scot nervul.
Si am o problema, ca imi e frica laughing)
Si acum vine întrebarea.
Poate cineva sa îmi descrie pas cu pas ce face dentistul și dacă o sa ma doara?
PS țin sa spun ca măseaua e puțin sparta și puțin cariata si are momente când ma doare la rece sau dulce.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| romeo78 a răspuns:

Orice intervenție la dantură doare! Doar că se face anestezie pentru a avea dureri mai ușoare.
Pas cu pas, nu se poate descrie. Dar, este dureros!

| anonimg a răspuns (pentru romeo78):

Dureros nu mai este de pe timpul comunismului.
Se amorțește gingia cu un spray pentru ca să se poată face o injecție care anesteziază nervii din zona respectivă.
Eu aș repara maseua dacă stomatologul spune că o poate repara.

| romeo78 a răspuns (pentru anonimg):

? Cine ți-a spus că un spray amorțește locul și nu te mai doare când o să înlăture nervul, cred că NICIODATĂ nu a fost la dentist! Eu vorbesc cu ce știu! Mergi la dentist și apoi scrii, dacă a dat doar cu spray și nu ai mai simțit nimic! Succes!

| anonimg a răspuns (pentru romeo78):

Am fost și așa s-a și întâmplat: spray care amorțește gingia și apoi injectie în gingie.
Spray-ul își pierde repede efectul; dar injecția își ține efectul și mai mult, și are o acțiune mai mare și mai puternică. N-am simțit durere.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Iti face o anestezie si pe urma nu mai simti nimic

| Donsavas a răspuns:

Nu iti explica nici medicul. Cand mergi acolo, ti se face anestezie.