Întrebare recomandată | anonim_4396 a întrebat:

Hei. Am si eu o problema cu parintii..Acum cateva luni am fost la sala, pentru ca eram foarte grasa.Am slabit in jur de 10 kg..Acum am decis sa las pentru 3 saptamani sala, pentru ca am mai fost si in concediu..si am inceput sa alerg seara pe stadion. Din pacate, nu prea am reusit sa dau kg ramase jos..Si am decis sa incep de azi iar sala+ alergarile pe stadion, numai ca parintii nu prea ma lasa.Ei spun ca arat destul de bine..si ca nu-mi mai trebuie sala si slabit. Dupa IMC,am 24, 9..adica e la limita.dar eu chiar vreau sa mai slabesc pentru ca incepe si scoala si vreau sa ma simt bine.Dar ei sunt problema. Tipa la mine si fac din asta o tragedie..Cum sa-i conving sa ma lase?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
16 răspunsuri:
caramela
| caramela a răspuns:

Bunahappy
ar fi fost indicat sa ne dai ceva detalii.ce inaltime ai/ce varsta/ce greutate..si poate te vom putea "ajuta" cu ceva sfaturi..nu crezi?
da ceva detalii in plus.
O zi frumoasa sa aihappy

| IngerAlb a răspuns (pentru caramela):

14 ani. 1, 65 m. 66 de kg. Am facut volei 3 ani, dar m-am lasat.

| caramela a răspuns (pentru IngerAlb):

Muti inainte.
poate sunt costurile prea mari la abonamentul de sala si de asta nu vrea sa te mai duci, daca este asa, incearca sa faci acasa sport. abdomene ca de multe/sarituri cu coarda/un regim adecvat fara sa te infometezi/reduci fainoasele/carbogazoasele/dulciurile si o hidratare corespunzatoare..si vei vedea ca o sa aiba efect.
O zi frumoasa sa aihappy

| PamfleticaTotHellenne a răspuns:

Si cu sala asta...nu exagera.
Spune-le ca vrei neaparat sa mai slabesti un pic, sa te schimbi. Nu te lasa, faci acasa exercitii+alergari pe stadion.
Cate kg ai de zici ca mai vrei sa slabesti?

| lolly a răspuns:

Spune-le ca nu te simti bine in corpul tau, ca nu ai suficienta incredere in tine datorita aspectului.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Ai greutate NORMALĂ; iar greutatea ta IDEALĂ ar trebui să fie de 58 kg - vezi linkul :
http://www.dietetik.ro/......calculator

Totuşi, ai cu 8 kg mai mult decât greutatea IDEALĂ, aşa că, poţi să slăbeşti 8 kg!

Oricum, la vârsta ta, NU se ţin diete ( de nici un fel ), ci se face multă mişcare/sport ( preferabil, la sală, zilnic ), te abţi de la dulciuri, mănânci mai puţin ( cantitativ ), NU cinezi după ora 19 şi DOAR ceva "uşor" seara, mănânci DOAR pâine NEAGRĂ ( sau de secară ) şi foarte PUŢINĂ, etc.

Alegi alimente care au mai puţine calorii/zilnic ( pentru a scădea consumul zilnic de calorii ) - vezi tabelele de la linkul :
http://www.reteteculinare.ro/sanatate/calorii/tabel/

http://www.fitness-god.ro/tabel_valoric_alimente.php

http://www.doctor.info.ro/valori_nutritionale.html

Se mănâncă la ore REGULATE : micul dejun se ia între 7-8; prânzul se ia între 12, 30-13, 30; iar cina între 18-19.
La ora 10 şi 15 se poate lua o "gustare".

Cu această "metodă" eu am SLĂBIT 9-10 kg în 6 săptămâni!
În rest am mâncat orice am dorit ( evident, în cantităţi moderate ).

În privinţa "convingerii părinţilor", le indici linkul anterior şi următorul, ca să VADĂ că ar TREBUI să mai SLĂBEŞTI pentru ca să ai o greutate MEDIE :
http://www.dietetik.ro/......calculator

Le explici că TREBUIE să ajungi la cele 58 de kg pentru ca să ai o greutate MEDIE ( normală ) - NU eşti prea slabă decât la 50 de kg, cum se vede din al 2-lea link.

Astfel se vor CONVINGE că mai trebuie să mergi la sală pentru ca să mai slăbeşti şi să ajungi la o greutate MEDIE!

Toate cele bune.

| Pss_Shokysteel_1997 a răspuns (pentru bursuc001):

ITi zic eu cum sa faci. mergi la KFC si mananca cat poti sa te ingrasi apoi parinti o sa te oblige sa slabestibig grin

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Parerea mea e ca..sa mananci sanatos..si bineintels nu strica putina miscare in fiecare zi.

Răspuns utilizator avertizat
| 1DeadMemories a răspuns:

Poti slabi si fara sa mergi la sala, sunt exercitii pe care le poti face acasa, plus o alimentatie sanatoasa.

| Liiiax99 a răspuns:

Pai cate KG ai?

| IngerAlb a răspuns (pentru Liiiax99):

Acum am 66 la 1, 65

| Liiiax99 a răspuns (pentru IngerAlb):

Daca ai la varsta 66 de kg, iti sugerez sa mai slabesti. Convinge-ti parintii ca nu iti place de corpul tau. Daca tot nu te lasa, nu te mai du la sala, fa-i sport in fiecare dimineata, alearga 15-20 de minute si mananca sanatos!

| firstboy a răspuns:

Trebuie sa le spui asta : men sano in corpore sano, sper ca stii cum se pronunta, minte sanatoasa in corp sanatos:

Este bine sa slabesti dar nu excesiv dar nu poate fi rau, dar mai intai iti recomand sa mergi impreuna cu parintii la medicul de familie si el le va spune parintilor ca poate ar trebui sa te mai lase la sala, el decide asta, n-ai ce sa pierzi, incearca!

PA.

| chri a răspuns:

Poti sa le spui ca doar asa poti fi fericita si asa pentru ca nimeni nu isi doreste un copil suparat.Sune-le ca unii au probleme mari cu kilogramele si din cauza asta fac multe gesturi extreme.Sa se bucure ca tu poti slabi pentru ca altii incerca dar nu reusesc

| Ovidiusss a răspuns:

Atenti daca ai suin jur de 30 de kilograme esti okay..nu e bine sa fi prea slaba..eu sunt slab si incerc sa ma ingres...
vezi ce esti fata si ti se poate declansa anorexia! este foarte grav se moare din asta...
https://www.google.com/......ps?/search
DOAMNE fereste.ai grija!