| Grils27 a întrebat:

Hei! As avea nevoie de ajutorul unor femei/fete(+13). Am 13 ani si de mult timp am avut iritatii, mancarimi, si o secretie vaginala asemanatoare unei paste in zona intima. Dupa niste cautari pe google am aflat ca as avea candidoza. Cand am mancarimi, incerc sa nu ma scarpin insa esuez in majoritatea timpului insa am observat ca uneori cand am mancarimi, ma duc la wc si imi fac nevoile trece mancarimea, insa nu mereu functioneaza. Acum vreo 3-4-5 luni i-am spus mamei de iritati si secretie, iar ea mi-a zis sa ma tamponez cu hartie igienica si spirt in zona intima. Durea extrem de tare ca si cum as fi arsa de cineva asa ca n-am putut sa o fac mai mult de 3-4 zile. Insa eu tot am canditoza. Mi-e prea rusine sa vorbesc cu mama din nou, si nu stiu ce sa fac deoarece cand ii spun ca am dureri de burta, sau mancarimi, etc nu stie nici ea ce sa fac, asa ca am renuntat si imi e prea frica sa vorbesc cu ea. Imi puteti spune ce as putea face acasa (ceva tratamente) si cum sa ii spun mamei?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| Caro34 a răspuns:

Mergi la farmacie si ia: Clotrimazol crema sau Triderm crema si spala-te cu apa calda cu bicarbonat de sodiu sau ceai de sunatoare + musetel. Daca nu-ti trece in 14 zile, atunci mergi urgent la medic fiindca nu este Candidoza ci altceva. Inca ceva: ti-ai inceput viata sexuala? Daca DA, atunci e posibil sa fi luat cine stie ce ciuperca si asta numai la medic o poti rezolva fiindca trebuie luata o proba si vazuta la microscop pe o lama. Numai bine!

| Grils27 explică (pentru Caro34):

NU, n-am inceput viata sexuala

| FoxyM a răspuns:

Salutare! Mai bine te-ai duce cu mama ta la ginecologie si doar acolo medicul(femeie sau bărbat, voi alegeti) iti va da tratamentul corespunzator pentru rezolvarea problemei tale.Nu incerca altceva deoarece poti agrava problema si starea ta de sanatate.Meriti"a doua sansa"