| Chocoxpie a întrebat:

Hei!
As vrea sa stiu cum sa am un metabolism mai rapid.
Ce ar trebui sa mananc si ce nu?
Funda big grin

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Raniia a răspuns:

Pe primul plan se afla cerealele si produsele pe baza de cereale integrale(paine neagra,fulgi de cereale tip musli), legume, fructe, lapte si derivate din lapte degresa(urda, branza de vaci)
Carnea nu este indispensabila in alimentatie. Dintre produseledin carne indicat ar fi carnea de peste si pui fara piele.
Ouale 4-5 pe saptamna,grasimile sub forma de uleiuri vegetale.
Dulciurile sa le inlocuieti cu fructe proaspete,care sa fie consumate inainte de masa,pentru a pregati si stimula procesele digestive.
Lichidele sa fie ceaiuri de plante neindulcite,apa minerala,sucuri de fructe naturale.Te feresti de :alimente prajite,mezeluri,produse tip fast food, dulciuri rafinate(bomboane, budinci, creme).
Multe din alimentele dinmagazine,(mezeluri sau sucuri racoritoare sintetice) contin aditivi alimentari(substante artificiale), care pot masca ingredientele de slaba calitate folosite la obtinerea lor.
Trebuie sa citesti cu atentie etichetele produselor cumparate!

| Cosmin86 a răspuns (pentru Raniia):

Ai uitat sa dai sursa de copy/paste

| Raniia a răspuns (pentru Cosmin86):

Curios? Tema de casa pentru tine.

| Cosmin86 a răspuns (pentru Raniia):

Sigur : http://www.aspsalaj.ro/? id=165

Sunt curios daca ai inteles macar 10 % din articolul ala :)

| Raniia a răspuns (pentru Cosmin86):

Arta alimentatiei sanatoase, daca am inteles 10% din articol? atunci pentru ce organizeaza DSP aceste activitati in domeniul sanitar?