| Radandam a întrebat:

Hei! Aseară când alergam am călcat strâmb, nu pare sa se fi umflat, poate doar puțin, ma doare puțin când îl pun în pământ sa merg, dar pot merge. Ma gândeam sa îmi pun o fașă elastică și sa îmi dau cu crema Flekosteel. Sfaturi? Astept.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Cand calci stramb, primul lucru este sa nu te asezi cu greutatea corpului pe piciorul cu problema!
Este suficient sa lasi atarnat in aer piciorul, sa faci usoare miscari de rotatie, iar daca se umfla, atunci poti pune o compresa cu apa rece.
O luxatie minora isi revine astfel in maxim 1-2 ore, dupa care treptat poti sa-ti asezi greutatea pe acel picior, in limita durerii reduse.
Daca piciorul doare tare (mai ales la apasare usoara cu varful degetului), atunci este indicata o radiografiere, existand suspiciunea unei fisuri /rupturi.

| AlbaAura a răspuns:

Comprese cu Rivanol și antiinflamator tablete.Chiar și un algocalmin care este și analgezic. Sănătate!

| Mohito a răspuns:

Se aplica pungi cu gheata la locul traumatizat, dupa care se aplica comprese calde cu esenta de galbenele sau tinctura de amica, impachetari cu branza de ci sau cu grau rasnit, cataplasme cu argila.

Vezi detalii :
https://www.esanatos.com/......r13458.php
https://www.scritub.com/medicina/intinderi-si-luxatii222851224.php

| rotaruandrei30 a răspuns:

Si eu am pățit la fel, mi.am pus o fașă îmbibată în spirt si am legat.o strâns în jurul ei! Poti incerca nu e obligatoriu!