| Eron a întrebat:

Astazi am calcat stramb si mi s-a umflat piciorul destul de mult.Nu ma doare cand merg, decat daca rasucesc piciorul in anumite pozitii sau daca alerg.
Va rog, spuneti-mi cateva sfaturi pentru a mi se vindeca cat de repede posibil.Intentionez sa-mi pun ghiata si sa port o fasa elastica. Daca mai stiti ceva ce mi-ar putea face bine, v-as fi profund recunoscator.Multumesc anticipat!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Raniia a răspuns:

Da,poti pune gheata cam 10/15 min la interval de 3/4 ore si pansament compresiv cu o fasa elastica.Stai cu piciorul mai ridicat decat nivelul inimii sprijinit pe o perna si daca te doare ia un antiinflamator-diclofenac daca ai peste 12 ani. Daca apar complicatii mergi la medic.Iti doresc o noapte linistita fara durere!

3 răspunsuri:
| Dariusuu a răspuns:

Cred ca e vorba de o entorsa.

Pune un bandaj strans, si ai facut foarte bine cand ai pus gheata pe el.
Asa ți se vă fixa la loc, si va reveni la normal.

De obicei, durează chiar si doua săptamani.

Ai grijă de tine.

| SandraM a răspuns:

Mergi la medic pentru a evita posibilele complicatii
http://www.elady.ro/articole/Sanatate/Entorsa.html

| antoantonia a răspuns:

Ghips sorryhappy