| anonim_4396 a întrebat:

Hei. Astăzi m-am urcat pe cântar după vreo 2-3 sapt in care nu m-am cântărit și am cu 5 kilograme mai puțin. M-am și mirat. Am crezut ca e cântarul defect. Apoi am fost la cineva in vizita și am zis sa ma cântăresc și la persoana aceea de curiozitate. Și la fel îmi arată. Nu am ținut nicio dieta, am mancat la fel cum mâncam și înainte. Nu mi-am schimbat Alimentația. Nici nu intenționăm sa slăbesc. Dimpotriva ma simteam tot mai durdulie din cauza ca nu mai fac asa multă mișcare.
Care sa fie cauzele? 5 kile in 3 săptămâni e cam mult, nu?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| cristimihailov a răspuns:

Poate prima oara te-ai cantarit gresit dupa ce tocmai mancasei

| RoCkKiD a răspuns:

Eu zic sa te duci la un consult medical sa iti faci niste analize.

O sacadere atat de drastica in greutate, mai ales in absenta unei poate insemna o afectiune asa ca ar fi ideal sa iti faci niste investigatii.

| TheRealFantasy a răspuns:

5 kilograme nu este foarte mult dar poate fi o problema in anumite cazuri; pana atunci incearca sa excluzi cauzele simple.
Daca ai cantarul pe o suprafata moale va arata eronat, trebuie sa stea pe suprafata dreapta. (ciment, gresie, etc.)
Apoi, poti slabi si de la lipsa de miscare care e ff comuna la persoane (din cine mai cunosc si eu) dupa carantina asta (au stat in casa si au slabit, lipsa efort = lipsa apetit = mai putine calorii)
Daca crezi ca este ceva mai serios medicul de familie sau o persoana mai informata in domeniu te-ar putea ajuta mai mult.

| utilizator6969 a răspuns:

Ar trebui sa te duci la doctor, se spune ca slabesti atunci cand esti bolnav, fara nimic.