| Anonim55452 a întrebat:

Hei! Azi la un.momendat m-am frecat la ochiul drept si a inceput sa ma doara si sa se umfle. Am.pus o compresa cu apa rece, dupa am dat cu spirt si dupa cu usturoi. A inceput sa ma usture si la scurt timp imi simteam sona amortita, dar dupa 5 min a trecut. Acum a inceput sa ma doara, chiar si cand clipesc si este mai umflata zona. Cu ce sa dau, avand in vedere ca port ochelari de 4 ani?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Fatamuntilor a răspuns:

Pune compresa pe locul umfat si atat! Si mergi la doctor.

7 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Comprese sterile cu apa rece. Spirtul si usturoiuul ard foarte rau si nu trebuie puse niciodata in zona ochiului, ambele pot duce la pierderea vederii.

| Fatamuntilor a răspuns:

Unde ai invatat sa pui spirt si usturoi la ochi? I-ai creat un traumatism de toata frumusetea!
Singurul tratament acceptat sunt compresele.
Mergi fuguta la oftamologul tau, banuesc ca ai din moment ce porti ochelari si faci controale periodice!

| Anonim55452 explică (pentru Fatamuntilor):

Nu am pus chiar pe ochii, am pus sub ochi mai mukt pe zona obrazului pentru ca acolo ma doare.

| Anonim55452 explică (pentru Fatamuntilor):

Mersi!

| Fatamuntilor a răspuns (pentru Anonim55452):

Si eu de funda!

| Fatamuntilor a răspuns (pentru Anonim55452):

Pune compresa pe locul umfat si atat! Si mergi la doctor.

| ParadiseCaroline a răspuns:

Se poate sa iti apara un ulcior.Nu e locul potrivit de diagnostic si nici de tratament.Mergi la doctor. Sper sa nu fie nimic grav.

| Trumpinator a răspuns:

Exista o solutie de ochi - Cloranfenicol. Esti antibiotic - in caz ca e vreo bacterie ceva, sa nu se infecteze, cred c-ar fi bine sa dai cu ea.