| Albert1221 a întrebat:

Hei! Bănuiesc ca am o infectie urinară de vreo 4 luni. Am următoarele simptome: urina închisă la culoare și mirositoare, anemie, dureri de maini, cerul gurii galben și urinez puțin. Nu am scurgeri, nu urinez sânge. Am făcut analize și de sânge și de urina la 3 săptămâni de la apariția simptomelor însă au ieșit toate bune. La ce sa ma aștept? Zilele astea urmeaza sa îmi refac un set de analize dar vreau sa știu asa preventiv. Mulțumesc

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
12 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Din pacate, nu avem nici o informatie depre tine care sa ne poata ajuta sa-ti sugera vreo boala: ce varsta ai, ce boli ai avut, daca fumezi, bei alcool, sau ai avut sex fara protectie unde ai fii putut lua BTS

| Albert1221 explică (pentru Violleta2022):

20 de ani am. Nu fumez, alcool beau rar. Nu am luat niciun tratament pentru Infecții urinare. O perioada nu mai aveam nimic însă acum a revenit.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Albert1221):

Dar sex neprotejat ai facut vreodata?
Infectia urinara revine doar daca nu s-a facut tratamentul corect si complet.

| Albert1221 explică (pentru Violleta2022):

Neprotejat doar oral

| Violleta2022 a răspuns (pentru Albert1221):

Wow...la sexul oral SE IAU absolut toate bolile cu transmitere sexuala, la fel cum se iau si la celelalte sexe vaginale si anale.
Eu cred ca tu ai luat o bola cu transmitere sexuala de aceea te-am tot intrebata daca ai avut sex neprotejat.
Urgent la medicul de boli DERMATO_VENERICE si fa-ti investigatie medicala, ca o boala odata luata nu se vindeca cu aer, ci cu tratamnet serios, in cazul tau afectandu-ti rinichii si probabil fertilitatrea sau chiar potenta.

| Albert1221 explică (pentru Violleta2022):

Am făcut iar analizele, identificare bacteriana, sumar de urina și sediment. Totul este in regula, am fost aprobat de medic. Se poate sa nu apăra in aceste analize bolile cu transmitere sexuală?

| Violleta2022 a răspuns (pentru Albert1221):

NU, nu au cum sa apara bolile cu transmitere sexuala in analizele generale de sange, fiindca acelea sunt analize SPECIALE, specifice pentru detectare de boli venerice si se plateste una cate una, separat.

Astea trebuiesc cerute la orice cabinet de nalaize medicale:
Analiza HIV
Analiza Clamidia
Analiza HPV
Analiza Hepatica B
Analiza Hepatita C
Analiza gonoreea samd.

| Albert1221 explică (pentru Violleta2022):

Se poate sa fie hepatita? Ma dor mâinile, și am gust amar in gura

| Violleta2022 a răspuns (pentru Albert1221):

Durerile de maini pot fii: musculare, reumatice, datorate sindromului de tunel carpian, samd dar asta se poate stabili numai dupa ce faci investigatii medicale serioase, la un reumatolog sau imunolog.

In ce priveste "amarul" din gura, este de la o criza de colecist (fiere).

| doctorandus a răspuns:

Anemie ai fie pentru ca ai o hemoragie interna, fie pentru ca nu mananci ce trebuie.

| MrAM a răspuns:

Problema s-ar putea sa fie de la rinichi, insa pana nu obții rezultatele de la analize nu ai de unde sa stii. Mi se pare dubios sa persiste o infectie urinara 4 luni, tratata sau netratata. Acum depinde si ce consumi si cum te hidratezi.

| IarsiIar a răspuns:

Si rezultatele alea de la analize cine le-a vazut? Doar tu sau medicul urolog, ginecolog, ori macar medicul de familie?
Medicul poate vedea mici abateri "normale" dar care corelete cu alt rezultat arata problema. Noi aici, ce sa-ti spunem daca afirmi ca rezultatele sunt bune?