| anonim_4396 a întrebat:

Mi-a venit ciclul si atunci cand curge mai curg si niste firicele de vase de sange si ceva maroniu cocolosit ca o hartie igienica minuscula.Este vreo problema? Eu nu stiu pentru ca e 1 oara cand imi vine si e naspa raw.Ast.un rasp.Multumesc

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Daca e prima menstruatie, e normal sa aiba michi cheaguri si fragmente de endometru. Nu te speria si nu te ingrijora deocamdata. Schimba-ti tamponul la fiecare 4 ore si spala-te cu apa calduta si sapun de cate ori iti schimbi tamponul si de cate ori ai scaun.
In rest, viata continua normal. E greu la inceput, dar incet incet te vei obisnui si menstruatia va face parte din normal.

| JustMeFlory a răspuns:

Nu te speria! Este ceva normal! Mai ales daca esti la inceput. Mie si acum imi curg si niste cheaguri dupa 4 ani.Si urmeaza sfaturile Brigaelei.
Si app ar trebui sa mai discuti si cu mama ta despre aceste lucruri.
Succes!

| emilia21 a răspuns:

Buna cel mai bine ar fi sa te duci la spital, la sectia ginecologie, sa-ti faci un control, si ai sa scapi de orice ingrijorare, nu e bine sa stai aici si sa astepti raspunsuri, cand le poti primi din alta parte, fa-ti o progamare si du-te cat poti de repede, nu e de joaca cu sanatatea! multa sanatate iti doresc, si asteptam vesti bune!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu e nici o pb e normal la primul ciclu dar ai grija de acum inainte sa nu racesti sau sa te speli cu aparece ca vei face anexita si vei avea dureri de ovare si vei avea abundenta mare adica cantitate mare de singe asa ca protejeaza te de frig apa rece etc si mai vb cu mama ta ca doar acum esti mare puteti vb ca intre prietene mai mari ok