| anonim_4396 a întrebat:

Hei buna. Ce pot face daca ni s-a infectat o basica din talpa? Sa merg la dermatolog? E tare, dureroasa si galbena.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Bună! Poate aceea este o bătătură si numai un medic o poate indepărta, mergi la un cabinet de ortopedie, nu te apuca singura sa o tai ca te infectezi, de cît timp ai această bășică? Ce varsta ai? Sigur de la pantofi ai facut acea bășică? Ai purtat sau porti tocuri?

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Sarut mina! Cum ai rezolvat cu problema pe care ai avut o, bășica aceea in talpă, ti a trecut?

| Violleta2022 a răspuns:

Sparge-o si elimina infectia, apoi spala-te cu apa si sapun si sterge cu un prosop foarte curat.
Pentru o basica infectata nu mergi la dermatolog, ca se poate rezolva la orice cabinet medical, de catre orice asistenta medicala, sau femeie priceputa.

| Donsavas a răspuns:

Da,trebuie sa mergi la dermatolog!

| Denisa0954 a răspuns:

Dacă zona nu e rosie si umflata in jurul besicii nu e infectata. Totusi ai putea sa mergi la un dermatolog sau sa ti iei un unguent de la farmacie

| LoVance0000 a răspuns:

Salut.o spargi si normal ca te doare din cauza localizarii ca e in talpa.Dai cu apa oxigenata si pui un plasture atat.De 3 ori pe zi apa oxigenata plus o crema cu zinc.Bafta!