| FallenAngel68 a întrebat:

Am nevoie de niste sfaturi. azi am fost la patinoar si m-au jenat putin patinele si cand am ajuns acasa am vazut ca am cate o basica pe talpa piciorului. Una e foarte mare si imi e greu sa merg. Acum ele ma dor incontinuu, desi nu foarte tare. Ce imi recomandati sa fac? Multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| Deliiiia a răspuns:

Va trece de la sine, incearca sa eviti actiunea unor factori externi asupra lor.

| franco2003 a răspuns:

Iti recomand sa stai putin fara sa mergi. ia-ti toate provizile tale unde o sa stai si cand mergi la wc sa te misti incet cat sa nu te doara.

| me4u a răspuns:

Recomand sa intrebi si la un magazin cu astfel de echipamente. S-ar putea sa aiba sfaturi bune plus ca niste patine de calitate nu trebuie sa fie chiar asa. Uite la ce ma refer: http://www.skates.ro/patine/patine-hockey

| kassikdoriftar a răspuns:

Descaltati-va, scoateti sosetele imediat si eliminati orice fir de praf sau pietris existent pe picior, in sau pe sosete sau in bocanci
Lasati picioarele sa se usuce si sa se racoreasca
Acoperiti zona sensibila cu leucoplast, plasture normal sau plasture special pentru bataturi (se gasesc la farmacii)
Odata ajunsi la destinatie, scoateti luecoplastul sau plasturele de pe batatura si lasati piciorul sa se vindece peste noapte. Dimineata urmatoare puteti observa daca este nevoie de aplicarea unui nou leucoplast / plasture sau nu. In general este indicat sa luati masuri preventive si sa puneti plasture chiar daca zona este putin iritata.

Despre vindecarea bataturilor de picioare

Daca bataturile sunt la suprafata si sunt umplute cu lichid, ar trebui sa cautati un ac sterilizat (sau ceva ascutit si sa il sterilizati cu o flacara de la bricheta sau alta sursa de foc) si sa gauriti pielea bataturii. Perforati-o din laterala, in apropierea bazei basicii si stoarceti tot lichidul. Daca pielea afectata este inca intacta atunci nu o rupeti, ci acoperiti zona basicii cu un plasture de basici. Daca zona afectata este obturata atunci taiati cu grija pielita si curatati zona de sub pielita cu alcool medical sau o solutie antiseptica (rivanol). Daca nu va grabiti ar fi indicat sa lasati pielea sa se intareasca in aer liber. Daca trebuie sa plecati mai departe, aplicati un plasture si folositi tifon pentru a preveni plasturele de a intra in contact direct cu rana. Dupa ce rana s-a intarit putin puteti aplica rivanol sau alcool medical pentru a ajuta rana sa se inchege si mai bine. Pastrati rana sterila si curata pentru a preveni infectia.

| Oancea_Casiana_1993 a răspuns (pentru kassikdoriftar):

Nu e bine! nu e adevarat, nu incercati asta (a 2-a parte).

| RiseUp a răspuns:

Hei
in primul rand nu te atinge prea mult de basica. stiu instinctul de a o tot impunge sau de a o freca..nu e deloc benefic.
incearca cremele de galbenele sau propolis. daca nu ai, cremele dezinfectante sau dezimflamatoare sunt cele mai recomandatewinking
cat esti in casa, tine piciorul la aer, fara sosete.
poarta incaltaminte cat mai lejera. daca apar complicatii consulta medicul. insa o simpla basica trece sper
succes!