| kayura a întrebat:

Din ce cauza se fac basicile si cum pot scapa de ele? mi-au ramas adidasii cam mici si am facut o basica aproape de talpa si nu mai pot sa merg fiindca ma doare iar maine am petrecere.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Laur
| Laur a răspuns:

Pe scurt: cand incaltamintea nu e comoda se exercita o presiune mai mare in anumite zone facand ca straturile de celule ale tegumentului sa alunece unul fata de altul.

Cum scapi de ele? Iei un ac steril, dezinfectezi besica si zona din jur cu spirt dupa care faci 2 intepaturi si pui un plasture. Sau le lasi pur si simplu si trec de la sine.

3 răspunsuri:
| alma a răspuns:

Din ce cauza? t-ai dat singura raspuns, pentru ca te-au strins adidasi, iar remediu cumpara-ti alti adidasi, urmeaza sfaturile de la Laur sunt foarte bune. Distractie placuta la petrecere

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Un remediu foarte bun pentru basici.si eu am avut una la picior de la o pereche de adidasi si mi-am bandajat piciorul peste noapte cu un amestec din o lingurita de tarate de grau si o lingurita de iaurt.pana dimineata trece si nu doare deloc.in plus se vindeca fara urme.este o reteta de la bunica.