| Razvan1lol a întrebat:

Hei. Buna dragilor. Sunt disperta, si nu mai stiu ce sa fac. Asa ca scriu aici, poate voi gasi o persoana care s-a confruntat cu aceeasi problema ca mine, sau poate cunoaste pe cineva.
De un an de zile, deodata a aparut, nevoia urgenta la baie. eu. am zis ca trece. nu am avut cu cine sa vorbesc si am asteptat. o saptamana, doua. pana la urma nu am mai putut, si am mers la medicul de familie. Nici dansa nu a stiut ce am, asa ca mi-a dat trimitre pentru radigrafie si analize totale la urina. Nu a iesit nimic iesit din comun. Am fost la un urolog, nici dansa nu mi-a zis ce as putea avea. Dupa am fost la un ginecolog, dar proba a iesit bine.
Specific ca eu nu am dureri. nici usturime la urinare. am dureri in timpul actului sexual, si simt ca uneori, a doua zi dupa actul sexual ma simt mai rau, ( mersul la bie ).
Simpotmele mele sunt ceva de genul :
Senzatie de urinare urgenta;
Presiune a vezicii;
Durerea veizicii in timpul actului sexual si senzatie de a merge la baie.
Merg la baie, si deseori elimin un capac de urina sau chiar deloc. dar eu simt ca e plina si nu ma mai pot tine.
Nu am scapat vreodata urina. sau noaptea in somn. niciodata.
Inainte sa merg la somn, trebuie sa ma duc la baie de cam 3-5 ori, pana sa adorm, pentru ca eu simt aceasta senzatie. dar insa elimin un capapacel de urina.
Am 21 de ani. si simt ca doctorii nu isi dau interesul, si am ales sa caut ajutor oriunde. Sunt tanara. nu pot sa ma angajez pentru ca odata am fost data afara pentru ca plecam prea des la baie. ( stupid. ) Si mi-e frica. Spuneti-mi va rog. orice ajutor. orice. poate stiti dvs pe cineva. Ma rog la dumnezeu pentru voi daca ma ajutati. imi vine si sa plang in timp ce scriu.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Posibil ca vezica urinara sa fie inflamata dintr-o cauza bacteriana sau virala.
Te-as fi sfatuit sa faci si un examen citologic mai detaliat, pentru ca-i posibil sa fie o infectie bacteriana care a scapat la un consult general.
https://www.garbo.ro/......stita.html

Te sfatuiesc ca inainte de sex sa va spalati foarte-foarte bine organele genitale, iar la sex, incercati sa nu atingeti anusul, ca sa nu plimbati germenii de acolo pe la vezica sau vagin, infectand uretra si chiar vaginul.
Astea sunt cele mai frecvente infectii urinare, de care orice urolog si ginecolog iti pot vorbi.
Iata cateva remedii naturiste:
https://www.bzi.ro/......are-648633
Recomand de asemenea, ceaiul de coada calului si cel de cimbrisor.

| gratargratar a răspuns:

Ar putea fi din urmatoarele motive:
1) Comportament obsesiv-compulsiv
2) Cauze fiziologice: bacterii (exp. E.coli ce se poate ia si sexual), cistita interstitiala (seama simptomele pe care le descrii) etc.
3) Cauze hormonale ce tine de hormonii care regleaza sistemul de feedback creier-vezica

Du-te la doctori mai destepti.

| Ady117 a răspuns:

Bună.
Și eu am avut această problemă, doar că a durat cam o săptămână sau 2, știu și motivul...
Am fost într-o zi plecat de acasă mai mult timp și eu aveam nevoie de acasă să merg la baie, dar nu nevoie mare și mi-a fost silă să mă duc. Și după vreo 2 ore îmi venea din ce în ce mai rău, dar eu nu știam că o să stau așa mult plecat și nu aveam unde să mă duc să-mi fac nevoia.
Am stat cam 4 ore cred...
Și de a doua zi timp de o săptămână sau 2, nu mai puteam ține în mine mult timp și aveam nevoie des.
Dacă aș știi ce am făcut în acele 2 săptămâni ca să-mi treacă, ți-aș zice, dar din păcate am uitat... Practic nu am făcut nimic special din cate îmi amintesc. Am acceptat că am acea problemă și cred că a trecut de la sine.
Dar mi se pare că beam mai puține lichide ( nu e prea sănătos să bei mai puțin de 1, 5 l de lichide pe zi, dar na... ).
Sper să-ți treacă și ție sincer, e destul de nașpa această problemă.
Mi se pare ridicol că te-au dat afară doar pentru că aveai nevoie la baie des. laughing)
Multă sănătate?

| Razvan1lol explică (pentru Ady117):

Ma duceam din ora -n ora, si ziceau ca fac dinadins rolling on the floor

| Ady117 a răspuns (pentru Razvan1lol):

Ce sa faci, asta e.
Cred ca orice om are cel putin o problema...