| doardaria a întrebat:

de doua zile am dureri la urinare, nu sunt insuportabile si nu dureaza decat vreo 3 secunde,iar dupa simt o nevoie continua sa merg la baie, mentionez ca la ultimul act sexual (acum o saptamana) am avut dureri in timpul penetrarii..nu stiu ce ar putea fi...astept pareri cu ce ar putea fi.multumesc

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

O infectie uro-genitala. urgent la ginecolog pentru consultatie, test de secretie si Papanicolaou si apoi la medicul de familie pentru o urocultura. Era de preferat sa te duci la medic imediat cum ai avut dureri la contact sexual (a doua zi), ai amanat foarte foarte mult, asa ca grabeste-te acum si nu mai amana nici o zi

| doardaria explică (pentru Brigaela):

Asa de grav sa fie? sadadica atunci cand am avut dureri la contact sexual ne-am oprit iar apoi la putin timp, cand am incercat iarasi nu a mai fost nicio durere, si vad ca durerile la urinare inceteaza incetul cu incetul, ma gandeam ca nu e asa gravsad

| Brigaela a răspuns (pentru doardaria):

Orice durere la contact sexual, la o femeie care nu este virgina si la acre penetrarea nu s-a facut violent, fara a fi lubrifiata, este un mare semnal de alarma si impune imediat consult ginecologic. Durerile la urinare se amelioreaza fiindca infectia se cronicizeaza si nu mai este atat de zgomotoasa, dar va fi mai greu de tratat, cu fiecare zi cu care o amani. oricum, pana nu mergi la medic, nu mai intretine cu nimeni relatii sexuale. De sanatatea ta esti singura responsabila, dar nu mai poti imbolnavi si pe altcineva din cauza ca tu nu mergi la medic la nevoie.

7 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Ori este o infecție ori o boală cu transmitere sexuală, mergi la medic.
Pa, pa.

| mona a răspuns:

Posibil sa fie infectie urinara, du-te la medic

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Poate fi vorba de o infecţie urinară, de o răceală abdominală, de o infecţie genitală ( vaginită ), de o răceală la ovare ( anexită, dacă mai ai şi alte simptome ), etc.

Cel mai indicat este să mergi la un control la medicul de familie care îţi va da Trimitere la ginecolog şi pentru analize/investigaţii suplimentare ( sumar de urină, etc. ).

Toate cele bune şi multă sănătate.

| amelicika a răspuns:

Ai racit rinichii bea cit mai mult ceai si apa iar daaca durerea mai continua i-a niste pastile speciale.

| nicoletta15 a răspuns:

Mai mult ca sigur ai racit,, jos,,. Parerea mea este sa consulti un doctor specializat, acesta iti va da niste pastilute si totul va fi bine.happy