| crybaby220 a întrebat:

Ce se intampla daca nu mananci 1 zi? Dar 2-3 maxim?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| NellieLovett a răspuns:

În principiu, e în regulă să stai flămând șase ore. Totuși, după aceste șase ore, glicogenul, esențial pentru energie, începe să se consume. După cum știm, deseori foamea este corelată cu o nervozitate irațională, care poate genera într-o atitudine mai mult decât neprietenoasă.

Apoi, după un timp, corpul tău va intra în cetoză, ceea ce înseamnă că începe să stocheze grăsimi pentru energie. Asta e în regulă pentru corp, dar nu și pentru creier. În orice caz, grăsimea poate asigura doar 75% din necesarul de energie, așadar, în timp ce corpul tău arde în voie grăsimi și salvează o parte pentru funcționarea organelor, funcțiile tale cognitive încep să aibă probleme.

Lucrurile devin mai dificile după 72 de ore, când creierul începe să aibă nevoie de mai mult pentru a supraviețui. Atunci, corpul tău începe să ardă propriile proteine, pentru a folosi aminoacizii în formarea glucozei. Cu alte cuvinte, începe să se hrănească din țesutul muscular pentru a supraviețui.

Se pare, totuși, că poți rezista până la trei săptămâni fără a mânca nimic, dar asta depinde de sistemul imunitar și de organismul fiecărei persoane în parte. Am putea adăuga că e o idee tare proastă să te înfometezi pentru a slăbi, dar să sperăm că video-ul de mai sus o să îți scoată această idee în cap, dacă a fost acolo vreodată.

| crybaby220 explică (pentru NellieLovett):

In niciun caz nu e pentru slabit. Stiu ca asta m-ar afecta mai mult. Am intrebat dintr-un alt motiv. Merci mult. (P.S: Iubesc Sweeny Todd)

| untu a răspuns (pentru NellieLovett):

Doua saptamani rezista omul flamand, nu trei! daca omul posteste un post negru(lunea, miercurea si vinerea).

| doctorandus a răspuns (pentru NellieLovett):

Serios? Si 8 ore de somn? Bine, ca eu dorm si 12 ore...

22 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Te ia ameteala si poti lesina si ajunge in final la spital la perfuzii.
Fain, nu?

| Violleta2022 a răspuns:

Nu se intampla nimic!
Sunt cure de dezintoxicare care recomanda sa nu manaic nimic 3 zile intregi, dar sa bei suc de portocale, amestecat cu grepfruit si lamaie.
Dupa 3 zile esti un pic mai slabut, pentru ca pierzi 2-3 kg, ai eliminat toxinele din corp si in plus, ai mai multa energie.

| untu a răspuns (pentru Violleta2022):

Nu se poate de asa ceva! Ma tem ca asta poate afecta creierul!

| Violleta2022 a răspuns (pentru untu):

Nu se intampla nimic, chiar am facut personal cura de 3 zile doar de sucuri de portocale, grepefruit si lamaie, pierzand 3 kg din greutate, iar energia si buna dispozitie crescand.

Uite aici dieta asta de detoxificare a sistemului limfatic:
http://www.slabescu.ro/......-necesara/

| untu a răspuns (pentru Violleta2022):

Foarte bine, dar sa ai mare grija de sanatatea si de dieta ta! Sanatate mult sa ai!

| anonimg a răspuns:

Este chiar recomandat o zi fara mancare la 2-3 luni. Dar nu poti sa faci asta din prima. Trebuie sa te obisnuiesti in timp ca sa sari peste o masa, apoi peste cateva luni peste 2 mese. Poti bea apa in tot acest timp. Mintea o sa fie mai limpede; gandirea mai usoara si nestresata; caci stomacul este in stransa legatura cu creierul.
Numai sa nu dai cu sapa in zilele de post ca o sa ramai fara putere. happy

| LTAA a răspuns:

O zi este in regulă, însă nu în mod repetat.

| Derkes a răspuns:

O zi nu e întamplă nimic, eu rezist o săptămănă lejer, chiar și două dar mai greu.Iar fără apă o săptămănă mai greu.În principiu nu se întămplă nimic, doar că te vei simți mai moale și nu vei mai avea energie.

| 17Ioana a răspuns:

O zi, nu mare lucru, "mori" de foame, ca si cum ai tine post negru
2-3 zile, deja exagerezi, organismul ramane fara resurse, lesini si cand ajungi la spital, o sa primesti nutrientii necesari intravenos. N-ti recomand asta.
De ce ai face asta? ca sa slabesi?
Daca raspunsul este da, iti spun ca organismul infometat, cand primeste alimente, are obiceiul de a asimila totul, sa nu cumva sa ramana fara, deci te vei ingrasa, intr-un mod nesanatos/

| crybaby220 explică (pentru 17Ioana):

Vreau sa slabesc, dar nu in modul asta. Am intrebat din alt motiv...

| RoxanaY a răspuns:

Daca nu mananci o zi nu se intampla mare lucru. Ti-e foarte foame. Daca nu mananci doua-trei zile incepi sa te simti rau, sa ametesti si poti lesina. Te poti trezi la spital cu perfuzia in mana daca nu mananci doua-trei zile. Daca nu vrei sa mananci o zi-doua-trei din motivul de a tine post negru nu patesti nimic indiferent cat de mult nu ai manca pentru ca te apara Dumnezeu. Sper ca te-am ajutat! Funda?

| Eu2208 a răspuns:

Nimic!

| crybaby220 explică:

Si daca "mananci" doar apa? laughing

| Skippy223 a răspuns (pentru crybaby220):

Problema e urmatoarea. Vrei sa nu mananci o zi - in urmatoarea zi o sa iti fie foame si o sa mananci mai mult decat iti trebuie, si unde ai ajuns? Pui mai mult pe tine pentru ca mananci mult dintr-o data.

| AlexCris a răspuns:

Depinde, sunt multe cazuri in care oamenii pot sta nemancati saptamani dar asta din cauza mediului sau metabolismului.
Dar daca ai tu o dorinta arzatoare de a sta nemancata 3 zile, nu vei mai fii: energica, vei avea o stare de somnolenta ceea ce inseamna ca vei dori sa dormi mai toata ziua, poti da in depresie, nu te va mai ajuta psihicul in luarea unor decizii s-a.m.d, mai pe scurt daca nu te hidratezi sau nu consumi proteine, glucide lipide s-a.m.d, poti da in anemie, sau poti deveni anorexica.

| untu a răspuns (pentru AlexCris):

Asta in cazul in care oamenii sunt obisnuiti sa nu manance nimc de post (lunea, miercurea si vinerea).

| Adela06 a răspuns:

Pai nu poți rezista fara mâncare.De exemplu eu am avut o prietena care de la un timp nu a mai mâncat deloc și a ajuns la spital.

| OMicaRebela666 a răspuns:

Pentru inceput, iti spun ca nu o sa mori doar din 2-3 zile, nici 4.Insa o sa-ti fie foame, si posibil chiar sa te ia ameteala, sau chiar sa lesini.
Dar pot sa stiu si de ce intrebi? big grin big grin big grin big grin big grin

| Rrs123 a răspuns:

Te va durea burta rau si iti va veni sa vomiti