| Ioana184 a întrebat:

Hei,cine poate sa îmi spună ce boală ar fi daca are simptomele astea: sângerări nazale și dureri puternici ale inimii, precizez că durerea este de câteva luni.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
| AdelinaC a răspuns:

Ce valori tensionale ai?

| Ioana184 explică (pentru AdelinaC):

Acea persoana nu și-a luat tensiunea niciodată

| AdelinaC a răspuns (pentru Ioana184):

Trebuie sa o ia pentru ca de obicei la valori mari apar simptomele astea. In caz ca este mare, peste 160mmHg poate lua un captopril sub limba

| Donsavas a răspuns:

Hipertensiune.

| Ioana184 explică (pentru Donsavas):

Si cat de grav e? Poti sa îmi spui mai multe?

| Donsavas a răspuns:

Iti trebuie vitamina k pentru coagularea sângelui

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E ceva pe fond hepatic sau hipertensiune arteriala

| Ioana184 explică (pentru anonim_4396):

Zimi mai multe despre astea 2 te rog

| anonim_4396 a răspuns (pentru Ioana184):

La cealaltă poate însemna o hepatita
Tensiunea arterială este presiunea sângelui din artere – vasele de sânge care transportă sângele de la inimă către creier și celelalte organe – și aceasta variază în diverse momente ale zilei la toate persoanele.

Hipertensiunea arterială este definită ca tensiune arterială sistolică peste 140 mmHg și tensiune arterială diastolică peste 90 mmHg. Tensiunea sistolică este presiunea maximă în artere când inima se contractă, iar tensiunea diastolică este presiunea minimă intre contracțiile cardiace.
Dacă nu este tratata poate da în complicații severe
Hipertensiunea arterială este un factor de risc pentru apariția bolii coronariene și cel mai important factor de risc pentru apariția accidentului vascular cerebral (AVC). Este responsabilă de 50% din accidentele vasculare cerebrale ischemice și crește riscul de AVC hemoragic.
Astea sunt complicațiile care le pot dezvolta în timp

afecțiuni cardiace infarct miocardic, insuficiență cardiacă, fibrilație atrială

– boala cerebrovasculară accident vascular cerebral, disfuncție cognitivă

– ateroscleroză boala arterială periferică, afectarea arterelor carotide

– afectarea rinichilor și a arterelor de la nivelul retinei
Cauzele :
Obezitatea

– Sedentarismul

– Consumul crescut de sare

– Consumul de alcool în exces

– Istoric familial de hipertensiune arterială

Dar poate fi se de la oboseala acumulata sau tratamente cu aspirina. Sau e posibil sa ai o zgârietura îți sugerez sa nu îți sufli nasul prea tare...