| YoMihai a întrebat:

Am o problema. Nu am facut nici un fel de analize. Am 15 ani si din prostie, de mult timp pana duminica asta care a trecut fumam. Nu mult dar fumam. Acum vine problema:am dureri de cap, stări de leșin, vad in ceata câteodată, si respir cu greutate. Nu sufăr de obezitate sau ceva de genul asta. Astea din cate am observat sunt simptomele aritmiei cardiace. Si acolo am mai 'descoperit' si alte simptome pe care le aveam dar nu le-am conștientizat cum ar fi durerea in piept câteodată si bătaie neregulată tip sincopă a inimii. Bătaie puternica continuata de o pauza si reluarea bătailor normale un anumit timp dupa care se repeta. Am foarte mare nevoie sa stiu cum pot sa aflu daca este o tulburare a creșterii, sau este o boala pe care trebuie sa merg la un doctor si sa o tratez. Va rog răspundeți doar in cazul in care chiar știți despre ce este vorba si nu cu răspunsuri de genul: "de ce ai fumat? E vina ta." Sau altele de genul pentru ca nu ajuta pe nimeni.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| J0B0MAT a răspuns:

Mai bine mergi la medic, iar cel mai bine te lasi de fumat.

| BogdantheDreamer a răspuns:

Daca spui ca nu mai fumezi, aceste stari se datoreaza sevrajului. Cand ai decist sa nu mai bagi nicotina in corp, acesta "sufera". Isi asteapta doza, de care era dependent.

| YoMihai explică (pentru BogdantheDreamer):

Ideea e ca eu in toti ăștia 2 ani de fumat nu am fost dependent. Cand imi impuneam sa nu fumez o saptamana, nu aveam nici o problema si nu fumam. La fel si acum. Nu simt deloc nevoia.

| BadSirChaos a răspuns:

In primul rand, durerea de cap e probabil de la fumat, la fel starea de lesin si chiar si ameteala uneori, spre binele tau, nu mai fuma si mergi la doctor, bataile neregulate pot avea ca si cauza afectiuni cardiace dar in acelasi timp pot avea la baza respiratia ingreunata care sunt sigur ca este declansata de afectiuni pulmonare din cauza fumatului.

| YoMihai explică:

*durerea de cap este continua. La fel si treaba cu respiratul greu. M-am gândit ca ar fi si insuficienta respiratorie dar am vazut ca sunt mai "compatibile" simptomele cu cele ale aritmiei cardiace.