| DannyyyTGV a întrebat:

Hei. De cateva luni unghia de la degetul mare de la picior imi creste in carne. Ma doare ingrozitor. Cateodata imi tai colturile de la unghie si durerea scade dar apoi iar reapare cea puternica. Am incercat cu Betadine, Tetraciclina dar nimic. E nevoie de interventie chirurgicala? Ajutati-ma va rog cu un sfat sau un tratament. Funda puppy dog eyes

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Da, e nevoie de o mica interventie chirurgicala (de 5 minute, cu anestezie locala, in cabient la policlinica)

| pietrean a răspuns:

Cel mai sigur ar fi sa mergi la un medic, deoarece ce ai tu se cheama unghie incarnata! si nu prea scapi usor de asa ceva.Conteaza cum iti faci pedichiura(nu trebuie taiate colturile).
Incearca sa pui tinctura de propolis(dezinfectant, cicatrizant).Dar tot la medic, trebuie sa mergi:nu o sa fie prea placut, dar asa este mai sigur.Trebuie sa nu porti incaltaminte strampta, ciorapi numai din bumbac, sa nu stai cu picioarele transpirate in incaltaminte.Mai sunt leacuri babesti, dar dureaza, nu stii daca se vindeca, etc.
Daca vrei sa stii mai multe tasteaza pe GOOGLE: unghie+incarnata+cauze+tratament.SANATATE si nu mai sta, ca stiu ce dureros este!

| Elena593 a răspuns:

Taie-ti colturile si dupa pune acolo niste frunze de patlagina, poate ai infectie.